Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 18 marca 2019, 12:52

autor: Lazlo

Valve usuwa ze Steama hołdy dla zamachowca z Christchurch

Jak informuje serwis Kotaku, z platformy Steam zostało usunięte już ponad sto różnego rodzaju materiałów pochwalających działania sprawcy zamachów w Christchurch w Nowej Zelandii. Valve nie komentuje tej sytuacji, jednak kasuje wszelkie zgłaszane formy nadużyć.

Valve nie komentuje działań użytkowników, jednak usuwa wszelkie formy pochwalania terroryzmu. - Valve usuwa ze Steama hołdy dla zamachowca z Christchurch - wiadomość - 2019-03-18
Valve nie komentuje działań użytkowników, jednak usuwa wszelkie formy pochwalania terroryzmu.

Valve usunęło z platformy Steam pond sto różnych form uznania i hołdu dla sprawcy zamachu w nowozelandzkim Christchurch, który przeprowadził ataki na dwa meczety zabijając łącznie pięćdziesiąt osób. Jak informuje Kotaku, w kolejnych dniach po wydarzeniu, na Steamie zaczęły pojawiać się profile nazwane imieniem zamachowca, z jego zdjęciami w awatarze, a na jednym z nich znaleziono nawet plik GIF z nagraniem ze strzelaniny.

Zjawisko znane od dawna

Początkowo znalezionych zostało 66 profili wykorzystujących wizerunek zamachowca, jednak z czasem liczba ta urosła do ponad stu. Po tym, jak Valve zostało poproszone o komentarz w sprawie, wszelkie zauważone materiały nawiązujące do ostatnich wydarzeń zostały usunięte, jednak nadal pojawiają się nowe. Kotaku zwraca uwagę również na fakt, że hołdowanie zamachowcom na platformie Steam jest dość częstym zjawiskiem i można odnaleźć setki stron i profili nawiązujących w ten czy inny sposób do sprawców masakr w Charleston, Isla Vista czy na norweskiej wyspie Utoya. Valve jak dotychczas nie skomentowało tej sytuacji.

Całą sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że zamachowiec transmitował całe zajście na żywo w Internecie. Dlatego też liczne organizacje walczą o to, by ograniczyć rozpowszechnianie w sieci nagrań z tych tragicznych wydarzeń. Stosowne kroki podjął też między innymi YouTube, zaś Reddit zablokował subforum o nazwie r/watchpeopledie, gdzie można było znaleźć różne drastyczne materiały. SKY New Zealand także podjęło dość stanowcze działania blokując nadawanie na terenie kraju siostrzanej stacji SKY News Australia po tym, jak wyemitowała ona nagrania ze strzelaniny.