Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 maja 2022, 17:04

Ustawianie meczów w CSGO? Były kolega pogrąża topowego gracza

Były kazachski pro-gracz oskarża dawnych kolegów z drużyny o ustawianie meczów CS:GO. Jednym z zamieszanych w owy proceder ma być topowy gracz i zwycięzca turnieju Major z 2017 roku.

Profesjonalną sceną Counter-Strike’a: Global Offensive może wstrząsnąć kolejny skandal z ustawianiem meczów w tle.

Oskarżenia padają w stronę zawodnika jednej z najlepszych drużyn na globie – Abaja „HObbit’a” Chasenowa z Cloud9. Dowodów odnośnie jego nieuczciwych praktyk z przeszłości dostarczył były kazachski gracz oraz trener – Rustam „5TRYK#R” Alimkulow.

Błędy przeszłości wychodzą na wierzch?

5TRYK#R jako gracz nigdy nie przebił się do ścisłej czołówki, jednak informacje, które posiada, mogą ową czołówką wstrząsnąć.

W latach 2014-2015 Kazach był członkiem wielu zespołów w regionie CIS (Wspólnoty Niepodległych Państw), w tym drużyny PARTY. Miała ona dopuścić się tzw. match-fixingu, czyli ustawiania niektórych aspektów meczu, które nie mają bezpośredniego wpływu na końcowy wynik.

W tamtym okresie w drużynie znajdował się m.in. Abaj „HObbit” Chasenow, który w 2017 roku sięgnął po zwycięstwo w turnieju PGL Major Kraków, a obecnie gra w trzeciej drużynie w światowych rankingach – Cloud9.

Były kazachski pro-gracz postanowił podzielić się dowodami za pośrednictwem rosyjskojęzycznej platformy społecznościowej VK oraz swojego kanału na YouTube.

Dowody byłego „prosa”

Według słów Alimkulowa, drużyna PARTY miała ustawić kilka meczów z kwalifikacji do turnieju Major w 2015 roku. Gracze decydowali się np. na umyślne przegranie rundy pistoletowej, dzięki czemu po uprzednim „zainwestowaniu” pieniędzy u bukmachera mogli zainkasować nawet do 5000 dolarów na osobę.

Zawodnicy mieli korzystać z usług bukmachera Olimp.kz. 5TRYK#R na swoim kanale na YouTube udostępnił materiały z trzech podejrzanych meczów, screeny z konwersacji pomiędzy zawodnikami, a także nagrania rozmowy na TeamSpeaku, podczas której gracze dyskutują kwestię związaną z obstawianiem.

Poniżej możecie zobaczyć jedno z nich – niestety, jest ono w całości w języku rosyjskim.

Na nagraniu można usłyszeć, jak zawodnicy dyskutują na wyżej wymienione tematy. Część kwestii wypowiedzianych na TeamSpeaku została przetłumaczona przez Richarda Lewisa z portalu Dexerto. Można wśród nich usłyszeć zdania takie jak: „musimy porozmawiać o Olimpie” czy „takie decyzje podejmujemy w piątkę”.

Dlaczego kazachski gracz zdecydował się na upublicznienie dowodów po niemal siedmiu latach od domniemanego oszustwa? 5TRYK#R przyznaje, że od sześciu lat cierpi na chorobę, która uniemożliwia mu grę, i zapewne już nigdy nie zagra w CS:GO na profesjonalnym poziomie. Wyciągnięcie dowodów ma być swoistym „rozliczeniem się z grzechami przeszłości”.

Główny zainteresowany, który na aferze może ucierpieć najbardziej, również zabrał głos. HObbit w wpisie na Twitterze zaprzeczył doniesieniom byłego kolegi z drużyny, jednocześnie zapewnił, że będzie walczyć o swoje dobre imię.

Ustawianie meczów w CSGO? Były kolega pogrąża topowego gracza - ilustracja #1
Źródło: Twitter – Abay Khassenov

Materiału dowodowego z pewnością jest sporo i komisja ESIC (Esports Integrity Comission) będzie miała się czym zająć. Zanosi się na kolejną burzę na szczycie Counter-Strike’a.