Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 marca 2012, 14:38

autor: Hed

Tutorial – Jak grać w Warzone Alderaan

W serii poradników dotyczących trybu PvP prezentujemy poszczególne areny typu Warzone. Każdy z nich zawiera opis zasad, mapę pola bitwy oraz garść porad. Drugi odcinek jest poświęcony mapie Alderaan, na której walczymy o utrzymanie kontroli nad trzema działami.

Tutorial – Jak grać w Warzone Alderaan - ilustracja #1

Wstęp

Alderaan to jedna z map typu Warzone, na której spotykają się gracze Imperium Sith i Republiki (w późniejszych aktualizacjach powinna pojawić się możliwość rozgrywania tego typu meczów między członkami danej frakcji). Każda z drużyn musi obronić swój statek i jednocześnie zniszczyć pojazd przeciwników. Walka toczy się o trzy działa – utrzymując kontrolę nad każdym z nich, zadajemy regularne obrażenia krążownikowi przeciwnego zespołu.

Arena

Mapa do tego trybu to układ trzech działek – środkowego i zewnętrznych. Specyficzne jest to, że rozgrywka zaczyna się nie na samej arenie, ale na statku danej frakcji. Na pole bitwy przedostajemy się przy pomocy ścigaczy. Podróż trwa kilkanaście sekund i pozwala zorientować się w sytuacji. Generalnie podczas gry trafimy na dwa rodzaje speederów:

  1. Podstawowe – pojawiają się od razu na początku rozgrywki i przenoszą graczy do środkowej części areny.
  2. Boczne – pojawiają się po przejęciu kontroli nad bocznymi działami. Warto o nich pamiętać, gdyż przenoszą bezpośrednio do zewnętrznych dział i ułatwiają ich obronę.

Sama mapa wydaje się prosta, ale zawiera kilka zakamarków. Przede wszystkim pod środkowym działem znajduje się podziemne przejście, łączące dwie strefy z działami zewnętrznymi. Ponadto z centralnej części pola bitwy można przedostać się na boki górną częścią budynku – wejścia są po obu stronach środkowego działa. Przejście powierzchnią od lewego działa do prawego (i odwrotnie) wymaga zahaczenia o środkowy punkt – jeśli więc chcemy ominąć to miejsce, w którym często toczą się najbardziej zażarte boje, lepiej udać się wspomnianym tunelem.

Tutorial – Jak grać w Warzone Alderaan - ilustracja #2

Na tej arenie nie brakuje paru miejsc, w których mogą schować się przeciwnicy – pamiętajmy, że walka toczy się tu o przejęcie kontroli nad działami, więc samo zabijanie wrogów jest celem drugorzędnym. Przy środkowym dziale można ukryć się w zewnętrznym pierścieniu dokoła niego. Za lewym i prawym działem znajduje się budynek, przy którym także można przycupnąć i obserwować cel w oczekiwaniu na wrogów.

W trybie Alderaan znajdziemy trzy rodzaje bonusów, które można zebrać:

  1. Przyspieszenie (oznaczone na czerwono) – dwa znajdują się w tunelu pod środkową częścią mapy. Dzięki nim możemy biegać szybciej przez kilka sekund.
  2. Leczenie/Zwiększenie obrażeń (oznaczone na ciemnozielono) – dwa znajdują się przy centralnym dziale, na górnych poziomach. Kolejne dwa znajdują się przy wyjściach z górnego poziomu centralnego budynku w kierunku każdego z zewnętrznych dział. Zwiększają obrażenia, jakie zadajemy, zmniejszają obrażenia, jakie otrzymujemy, zwiększają siłę leczenia.
  3. Leczenie (oznaczone na niebiesko) – znajdują się przy północnych i południowych ścianach w okolicy zewnętrznych dział (w sumie są cztery). Odnawiają sporą porcję punktów życia.

Rozgrywka

Na mapie Alderaan musimy zniszczyć statek przeciwnika za pomocą dział. Pojazdy każdej z drużyn mają po 600 punktów życia, co zostało zobrazowane w prawym górnym rogu ekranu. W tym miejscu widać także ikony każdego z trzech dział – kolor określa, która z drużyn ma nad nimi kontrolę (zielony oznacza, że nasza drużyna kontroluje działo, czerwony – wrogowie kontrolują działo, szary – działo nie jest kontrolowane przez nikogo).

Poszczególne działa zadają takie same obrażenia co kilka sekund – nie ma więc różnicy, które z nich przejmujemy. Oczywiście utrzymując kontrolę nad większą liczbą punktów, szybciej zadajemy obrażenia statkowi przeciwników. W praktyce najlepiej przejąć i bronić dwóch z nich, gdyż utrzymanie kontroli nad wszystkimi jest wyjątkowo trudne. Mecz wygrywa drużyna, która zniszczy pojazd przeciwników.

Tutorial – Jak grać w Warzone Alderaan - ilustracja #3

Obsługa działa jest banalnie prosta – żeby rozpocząć proces przejmowania, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy. Każda manipulacja armatą wymaga jednak czasu i może zostać bardzo łatwo przerwana przez przeciwnika (wystarczy, że otrzymamy obrażenia). Z jednej strony to minus, bo kontrolę nad danym obiektem zdobędziemy tylko, gdy w okolicy nie ma czujnych wrogów. Z drugiej, sami także możemy bardzo utrudnić życie przeciwnikom, uniemożliwiając im dokończenie procesu przejmowania.

Porady

Podczas walk na mapie Alderaan musimy pamiętać o jednej prostej rzeczy: priorytetem jest przejmowanie i utrzymywanie kontroli nad działami oraz uniemożliwianie tego przeciwnikom. Sama walka jest więc tylko środkiem do osiągnięcia celu. Zanim rzucimy się w kierunku pierwszych lepszych wrogów warto rozejrzeć się po polu bitwy i sprawdzić, gdzie moglibyśmy być potrzebni. Podczas lotu na arenę wystarczy obserwować sytuację lub odpalić mapę – widzimy na niej, gdzie znajdują się sprzymierzeńcy. Warto zerkać także na chat grupowy – często pojawiają się tam prośby o pomoc z różnych regionów mapy (np. „help left”, co oznacza, że lewe działo jest atakowane). W razie konieczności sami możemy dać innym wskazówki o tym, co dzieje się na naszej pozycji.

Konstrukcja areny sprawia, że najgoręcej jest zwykle w środkowej części mapy. Rzeczywiście to działo jest ważne ze strategicznego punktu widzenia, bo kontrolując je możemy szybko przemieszczać się do bocznych punktów. Jeśli przeciwnicy zaciekle bronią centralnej armaty, warto zrezygnować z beznadziejnych prób odbicia jej i udać się na zewnętrzne pozycje. Gdy przejmiemy kontrolę nad dwoma bocznymi działami, wrogowie będą musieli zareagować.

Przedostanie się z jednej części mapy na drugą trwa długo – trzeba więc rozsądnie wybierać, dokąd kierujemy nasze kroki. W razie potrzeby warto korzystać z różnych power-upów. Szczególnie przydatne są przyspieszenia z tunelu, dzięki którym można skrócić czas podróży od jednego do drugiego działa.

Tutorial – Jak grać w Warzone Alderaan - ilustracja #4

Nawet jedna osoba będąca na posterunku może utrudnić życie wrogom i pomóc drużynie. Jeśli jesteśmy sami przy jednym z zewnętrznych dział, najlepiej schować się przy jednej z ramp lub w górnej części budynku. Chodzi o to, abyśmy byli niewidoczni dla nadbiegających wrogów, a jednocześnie mieli dobre pole obserwacyjne. Pamiętajmy też o tym, że część klas dysponuje niewidzialnością – przeciwnicy mogą więc podejść niezauważeni pod samo działo. Nie będą w stanie jednak przejąć kontroli nad nim w trybie Stealth. Zawsze będziemy widzieli, że ktoś próbuje podprowadzić nam armatę.

Bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie podczas obrony punktów. Pamiętajmy, że nie liczy się tu tylko zabicie wszystkich wrogów. Trzeba uważać na to, czy któryś z nich nie próbuje przejąć kontroli nad działem w chaosie bitwy. Wystarczy jeden celny pocisk lub uderzenie, aby wytrącić jegomościa z równowagi i przerwać proces. Jest to o tyle istotne, że im dłużej utrzymamy działo (lub stan neutralny), tym mniej punktów zdobędzie przeciwna drużyna.

W bitwach PvP łatwo zapomnieć o nadrzędnym celu i urządzać dzikie rajdy za pojedynczymi przeciwnikami. Alderaan to jednak walka drużynowa, więc każde starcie powinniśmy przeprowadzać w pobliżu działa, aby mieć pewność, że jest ono bezpieczne. Sama konstrukcja mapy sugeruje próbę przejęcia wszystkich trzech dział – w praktyce jest to jednak niezbyt efektywna metoda gry. Drużyny są niewielkie i naprawdę trudno utrzymać kontrolę nad wszystkim punktami na raz. Lepiej więc skupić się na dwóch miejscach. Specyfika trybu pozwala przecież wygrać nawet, gdy mamy jedno działo – wystarczy uniemożliwić wrogowi przejęcie dwóch pozostałych.

Poradnik wideo

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic