Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 czerwca 2015, 11:05

autor: Adrian Werner

Stonehearth - strategia fantasy trafiła do sprzedaży w Early Access

Do sprzedaży w Steam Early Access trafiła wczesna wersja gry Stonehearth, czyli strategii studia Radiant Entertainment, w której budujemy miasto w pełnej niebezpieczeństw krainie fantasy.

Niezależne studio Radiant Entertainment rozpoczęło sprzedaż wczesnej wersji strategii Stonehearth w usłudze Steam Early Access. Produkcja kosztuje 22,99 euro, czyli w przeliczeniu około 95 złotych. Obecnie autorzy nie mają planów opracowania żadnych innych wydań niż pecetowe. Warto wspomnieć, że tytuł powstał dzięki hojności graczy, którzy w 2013 roku, podczas zbiórki na Kickstarterze, wsparli twórców kwotą 751 tysięcy dolarów, czyli kilkukrotnie większą niż cel minimalny, ustalony na poziomie 120 tys. dolarów.

Akcja gry toczy się w raczej standardowej krainie fantasy. Gracze przejmują kontrolę nad niewielką grupą osadników, których celem jest przeżycie na niegościnnych terenach. Wymaga to gromadzenia pożywienia i surowców, obrony ludzi przez zagrożeniami oraz zapewnienia im schronienia. Wszystko wiąże się z konstruowaniem budynków i z czasem prymitywna osada zamieni się w wioskę, ta w miasto, a ostatecznie stworzymy potężne imperium.

Świat gry generowany jest losowo, a tereny zaludniane są stworzeniami wyposażonymi w rozbudowane moduły sztucznej inteligencji. Gra oferuje dużą swobodę w wyborze ścieżki prowadzącej do sukcesu. Możemy stworzyć m.in. miasto będące centrum handlu lub religii, zająć się rozwojem gospodarczym lub też skoncentrować się na podbojach.

Podwładni posiadają profesje, które determinują ich umiejętności i wszystkie je można rozwijać w coraz bardziej zaawansowane formy. Każdy z osadników potrzebuje również narzędzi służących do pracy lub walki. Tworzy to skomplikowany system powiązań i zależności, który wymusza staranne planowanie rozwoju nacji.

W przeciwieństwie do większości gier tego typu, Stonehearth kładzie duży nacisk na walkę, którą zrealizowano w formie znanej z typowych RTS-ów. Poza bitwami z regularnymi armiami musimy także brać udział w starciach z bossami. Ponadto autorzy udostępnili potężne narzędzia moderskie, pozwalające zmieniać praktycznie każdy element gry.

  1. Stonehearth w Steam Early Access
  2. Stonehearth – oficjalna strona gry