Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 lipca 2021, 10:00

autor: Karol Laska

Scarlett Johansson idzie na wojnę z Disneyem. Chodzi o pieniądze i Czarną Wdowę

Scarlett Johansson pozwała Walt Disney Company w związku z nieotrzymaniem części wynagrodzenia za występ w Czarnej Wdowie. Firma nie zgadza się z oskarżeniami aktorki i wydała specjalne oświadczenie krytykujące jej ruch.

Scarlett Johansson zakończyła ostatnio swoją przygodę w Marvel Cinematic Universe za sprawą filmu Czarna Wdowa. Choć rola Nataszy Romanoff z pewnością była bardzo ważną częścią jej aktorskiej kariery, tak rozstanie artystki z MCU nie należy do najprzyjemniejszych. Serwis The Wall Street Journal podaje, że Johansson pozwała Walt Disney Company w związku z niedotrzymaniem przez firmę warunków umowy dotyczącej wynagrodzenia za występ w Black Widow.

Z treści pozwu wynika, że Disney złamał zasady kontraktu, wydając Czarną Wdowę zarówno w kinach, jak i na platformie Disney+, kiedy ta nie miała trafić do przestrzeni streamingowej. Zapytacie pewnie, dlaczego takie naruszenie miałoby interesować aktorkę? Cóż, miała ona otrzymać pewien procent z zarobków filmu w kinowym box office, a przez decyzję firmy o włączeniu dzieła do oferty VOD aktorka nie uzyskała przewidzianych przez umowę bonusów pieniężnych.

W opinii adwokatów aktorki Disney wiedział, co robi – podejmując taką decyzję, firma chciała obniżyć pensję aktorki. Choć istnieje taka możliwość, należy również pamiętać, że pandemia koronawirusa wymusiła na firmie zmianę formy dystrybucji swoich premier i te od jakiegoś czasu ukazują się nie tylko w kinach. Czarna Wdowa nie jest pierwszym takim przypadkiem – wystarczy wspomnieć przypadek animacji Raya i ostatni smok, którą aktualnie można oglądać w polskich multipleksach, ale już wcześniej była ona dostępna na platformie Disney+.

Co ciekawe, Disney wystosował publiczną odpowiedź na ów pozew i nie przebierał w słowach. Oskarżenia aktorki nazwał „smutnymi, niepokojącymi i nieczułymi”, gdyż te w opinii firmy całkowicie ignorują poważne konsekwencje, z którymi musi zmagać się branża filmowa przez COVID-a (via Variety). Tego rodzaju reakcja pokazuje, że Disney nie zamierza składać broni i iść na ugodę, tylko rozpocznie z Johansson sądową wojnę. Jej wyników nawet nie zamierzamy przewidywać.

  1. Czarna Wdowa to niezły film Marvela. Szkoda, że spóźniony o parę lat
  2. Oficjalna strona internetowa wytwórni Marvel

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej