futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 21 lipca 2025, 10:30

Przez AI do 2030 roku znikną 92 miliony miejsc pracy. Firmy ukrywają używanie sztucznej inteligencji za korporacyjnym językiem

Według przewidywań, do 2030 zniknie ponad 90 milionów miejsc pracy. Zastąpi je AI, którego wprowadzanie firmy starają się ukrywać, żeby uniknąć negatywnej reakcji opinii publicznej.

Źródło fot. Arno Senoner; Unsplash.com; 2022
i

Według raportu Future of Jobs, w zaledwie 5 lat zniknie ponad 90 milionów miejsc pracy. Wszystkie zostaną zastąpione przez sztuczną inteligencję, ale rozwój technologii doprowadzi do powstania nowych stanowisk. Trend widać już w firmach technologicznych, które w zaledwie pół roku przekroczyły około 100 tysięcy zwolnionych pracowników. Jednocześnie firmy starają się ukrywać wdrażanie AI.

AI ukształtuje przyszłość rynku pracy

Wspomniany raport dotyczy wyłącznie rynku pracy na terenie Stanów Zjednoczonych, ale pokazuje, jakich trendów możemy się spodziewać globalnie. Wśród 92 milionów zlikwidowanych miejsc pracy, dużą część stanowią stanowiska niższego szczebla i nie dotyczy to wyłącznie pracy biurowej. Także mniej wymagające prace fizyczne pokroju kasjera, mogą zostać zastąpione poprzez wdrażanie automatyzacji (vide Forbes).

Równocześnie, zdaniem badaczy, pojawi się 170 milionów nowych miejsc pracy, co daje nam rachunek 78 milionów nowych stanowisk do 2030 roku. Trend zwolnień widać już teraz – w branży technologicznej, wielkie korporacje podziękowały ponad 100000 pracowników. Część z nich pracowała w biurach, nad oprogramowaniem lub jako wsparcie klienta (The Bridge Chronicle).

Duże korporacje technologiczne już wdrażają swoje plany – Intel chce zwolnić blisko 12 tysięcy pracowników, a Microsoft w ostatnim czasie zlikwidował podobną liczbę stanowisk pracy. Poza tym Meta podziękowała około 8000 zatrudnionych. Takie same działania mają miejsca m.in. w Amazonie, Google lub Cisco. Podobnie sytuacja wygląda w mniejszych startupach – rosnąca konkurencja sprawiła, że część z nich musiała całkowicie zamknąć swoją działalność.

Firmy ukrywają wdrażanie sztucznej inteligencji

AI pełni coraz istotniejszą rolę w korporacjach, ale te nie chwalą się tym faktem publicznie. Jak pokazał przykład Duolingo, opinia publiczna nie patrzy przychylnie na zwalnianie ludzi, którzy następnie są zastępowi AI. Żeby uniknąć negatywnej reakcji, korporacje ukrywają swoje operacje za korporacyjnym językiem.

Zwraca na to uwagę Candice Scarborough, dyrektorka ds. cyberbezpieczeństwa w Parsons Corporation (vide CNBC). Restrukturyzacja brzmi proaktywnie, optymalizacja biznesu strategicznie, skupienie na strukturze kosztów neutralnie:

Wynik jednak zawsze jest ten sam: zastąpienie przez program. Tworzenie zasłony dymnej dla zwolnień, pomaga firmom uniknąć negatywnej reakcji i jednocześnie mogą czynić postępy z automatyzacją.

Zwrócono jednak uwagę, że możliwości AI zaślepiają to, co faktycznie jest możliwe w ramach automatyzacji. Nawet jeśli sztuczna inteligencja jest w stanie wykonać pewien proces, to na końcu i tak potrzebny jest człowiek, żeby ocenić wynik i dokonać potrzebnych szlifów, o czym powiedział wicedyrektor Connext Global Taylor Goucher.

Wciąż znajdujemy się w fazie kształtowania różnych branż przez sztuczną inteligencję. Firmy prześcigają się w automatyzowaniu wewnętrznych procesów i trudno ocenić, czy przewidywania się sprawdzą. Czy przewidywania co do 2030 roku faktycznie się sprawdzą i pojawi się więcej nowych stanowisk, niż zostanie zlikwidowanych przez AI? To pokaże dopiero czas, regulacje oraz weryfikacja w wykonaniu samego rynku.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej