Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 kwietnia 2023, 07:02

autor: Adrian Werner

Producent Monster Energy atakował również Pokemony i Monster Hunter

Okazuje się, że producent napojów Monster ma długą historię skarg przeciwko twórcom gier. Koncern próbował m.in. unieważnić w Japonii rejestracje marek Monster Hunter i Pokemon.

Źródło fot. The Pokemon Company
i

Kilka dni temu pisaliśmy, że prawnicy firmy produkującej napoje Monster zaczęli nękać twórców gry Dark Deception: Monsters & Mortals. O sprawie stało się na tyle głośno, że dziennikarze dokopali się do wcześniejszych niedorzecznych skarg, złożonych w japońskim urzędzie zajmującym się znakami towarowymi, przeciwko największym markom z Kraju Kwitnącej Wiśni.

  1. Skargi dotyczyły m.in. serii Monster Hunter oraz Pokemon.
  2. Ten drugi cykl jako cel ataku firmy produkującej napoje może wydawać się dziwny, ale wynika to z tego, że seria w Japonii zadebiutowała jako Pocket Monsters. Obecnie w tym kraju znacznie częściej wykorzystywana jest nazwa Pokemon, ale słowa „Pocket Monsters” wciąż pojawiają się na pudełkach.
  3. Producent napojów domagał się unieważnienia rejestracji w Japonii znaków towarowych dla serii Monster Hunter i Pokemon. Firma próbowała to samo zrobić również z wieloma innymi grami – w sumie złożyła 134 skargi tego typu tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni.
  4. Producent napojów argumentował, że wykorzystywanie słowa „Monster” w tytułach gier może spowodować konfuzję u graczy, którzy z tego powodu uznają, iż dana produkcja powiązana jest z napojami.
  5. Argumentacja była kompletnie bzdurna. W Japonii Monster Hunter i zwłaszcza Pokemon są znacznie bardziej rozpoznawalnymi markami niż napoje Monster. Co więcej, Pokemon istnieje dłużej te energetyki.
  6. Firma składała również liczne skargi na różne logo, np. takie ze śladami pazurów, argumentując, że są zbyt podobne do tych z napojów.
  7. Nie było to ograniczone tylko do gier i produktów z Japonii. Producent próbował zmusić do zmiany logo m.in. kanadyjską drużynę koszykarską Toronto Raptors.
  8. We wszystkich tych roszczeniach prawnicy firmy Monter Beverage Company nic nie uzyskali. Japoński urząd nie rozpatrzył skarg na ich korzyść. Podobnie zakończyła się sprawa przeciwko Toronto Raptors.

Te sprawy pokazały, że z niedorzecznymi skargami Monter Beverage Company można wygrać. Nie wszyscy jednak walczą z tą firmą. Immortals: Fenyx Rising początkowo miało nosić tytuł Gods & Monsters, ale Ubisoft nie miał ochoty na rozprawę w sądzie, więc nazwa została zmieniona.

Sami twórcy Dark Deception: Monsters & Mortals zamierzają walczyć o swoje prawa. Nie będzie to łatwe, gdyż mowa tutaj o małym studiu deweloperskim mierzącym się z bogatą korporacją. Ewentualna batalia sądowa nie będzie tania, ale twórcy liczą na pomoc graczy w zebraniu na to środków podczas streamów oraz za pomocą serwisu Gofundme.

  1. Dark Deception: Monsters & Mortals na Steamie

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej