Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 grudnia 2009, 10:54

autor: Piotr Doroń

Płatne PlayStation Network - lista potencjalnych korzyści

Serwis Kotaku przedstawił na swych łamach zawartość interesującej ankiety dostarczonej przez firmę Sony do ośrodka badawczego IPSOS Online Research. Przedstawiono w niej potencjalne korzyści wynikające z opłacania przez posiadacza konsoli PlayStation 3 subskrypcji PlayStation Network.

Serwis Kotaku przedstawił na swych łamach zawartość interesującej ankiety dostarczonej przez firmę Sony do ośrodka badawczego IPSOS Online Research. Przedstawiono w niej potencjalne korzyści płynące z wykupienia przez posiadacza konsoli PlayStation 3 subskrypcji PlayStation Network.

Zanim zaczniecie słać pod adresem Sony pogróżki w związku ze zmianą modelu PSN, polecamy Wam dokładne zapoznanie się z ofertą, ponieważ spora część propozycji zawartych w ankiecie przedstawia się zaskakująco ciekawie. Musicie również wiedzieć, że ewentualna realizacja tych zamierzeń nie oznaczałaby końca darmowego PlayStation Network – w dotychczasowej formie serwis pozostałby bowiem bezpłatny. Opłacanie abonamentu miałoby być równoznaczne z uzyskaniem dostępu do dodatkowych, ekskluzywnych funkcji.

Płatne PlayStation Network - lista potencjalnych korzyści - ilustracja #1

Wśród najciekawszych, potencjalnych korzyści wynikających z subskrypcji wymienić trzeba przede wszystkim dostęp do darmowych, godzinnych triali pełnych wersji gier przeznaczonych na PlayStation 3. Wyobraźcie sobie – ściągacie na dysk twardy Assassin’s Creed II i przez pełną godzinę robicie w świecie gry to, na co akurat macie ochotę. Kolejnym atutem mógłby z pewnością być darmowy dostęp do bazy klasyków z PSOne, gier wydawanych w ramach serwisu PSP Minis (od 10 grudnia kompatybilnych z PS3) oraz ekskluzywnych tematów dla menu konsoli.

To oczywiście nie wszystkie rozważane atrakcje. W ankiecie wspomniano bowiem m.in. o: dostępie do beta-testów gier, wydłużonej do trzech lat gwarancji na konsolę, bezpośrednim i automatycznym kontakcie z serwisem, możliwości udostępniania innym subskrybentom (w domyśle – naszym znajomym) demonstracyjnych wersji posiadanych przez siebie gier, ogólnym czacie głosowym (do tej pory zapowiadanym jako darmowa funkcja), ekskluzywnych promocjach w ramach PlayStation Store, specjalnej, dodatkowej zawartość do gier, systemie zewnętrznych serwerów przechowujących nasze gry (tzw. system Cloud), serwisach z muzyką i wideoklipami, programie lojalnościowym oraz comiesięcznym zapasie „tokenów”, wymiennych za gry i zawartość dostępną w PS Store.

System subskrypcji przedstawiony w ankiecie został podzielony na cztery zróżnicowane, aczkolwiek tylko teoretyczne zestawy, których ceny ustalono na poziomie 29,99 dolarów i 69,99 dolarów za rok (4,99/9,99 dolarów za miesiąc), czyli więcej aniżeli w przypadku Xboksa 360 (49,99 dolarów/59,99 euro na rok). Są to oczywiście jedynie orientacyjne sumy. Podobnie jest zresztą w przypadku wymienionych funkcji – nie wszystkie muszą zostać wprowadzone w przypadku podjęcia przez Sony ostatecznej decyzji o aktywacji subskrypcji. Niektóre z nich mogą równie dobrze zostać udostępnione w ramach darmowego PSN.

Nie wiemy oczywiście, kiedy subskrypcja PlayStation Network mogłaby zostać aktywowana i w jakiej dokładnie formie. Aktualnie dziennikarze Kotaku czekają na komentarz przedstawicieli japońskiego koncernu w tej sprawie.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej