Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 października 2018, 11:45

autor: AlexB

Myers wyciął konkurencję - Halloween na szczycie Box Office

Michael Myers powrócił i nie ma litości dla konkurencji. Najnowsza odsłona cyklu Halloween zajęła pierwsze miejsce w ostatnim weekendowym zestawieniu Box Office USA. Horror w reżyserii Davida Gordona Greena wyprzedził Narodziny gwiazdy oraz Venoma.

Gdy mówimy o filmowych slasherach, zazwyczaj przed oczami stają nam trzy postacie – Freddy Krueger, Jason Voorhees i Michael Myers. Cała ta wesoła gromadka maszyn do zabijania na stałe wpisała się w popkulturę i wciąż potrafi przyciągnąć masę widzów do kin. Dowodem na to jest najnowsza odsłona cyklu Halloween z tym ostatnim złoczyńcą w roli głównej. Wypuszczony w 40. urodziny marki bezpośredni sequel filmu z 1978 roku (ignorujący wszystko, co działo się w serii od tamtej pory) przebojem wbił się na sam szczyt weekendowego zestawienia Box Office USA. Tytuł w reżyserii Davida Gordona Greena z Jamie Lee Curtis powracającą jako Laurie Strode zebrał w amerykańskich kinach 77,5 miliona dolarów. To drugie najlepsze otwarcie października w historii (przypomnijmy, że rekord należy do Venoma, który dwa tygodnie temu uzyskał wynik na poziomie 80 milionów dolarów) i drugi najlepszy debiut horroru z kategorią wiekową R (na tym polu ustępuje jedynie ubiegłorocznemu hitowi To).

Michael Myers nie bierze jeńców. - Myers wyciął konkurencję - Halloween na szczycie Box Office - wiadomość - 2018-10-23
Michael Myers nie bierze jeńców.

Łącznie na całym świecie Halloween wygenerowało 91,8 miliona dolarów. Należy jednak pamiętać, że w większości krajów europejskich, w tym również w Polsce, film zadebiutuje dopiero w tym tygodniu. Wygląda zatem na to, że publiczność była spragniona porządnego mordowania na ekranie. Produkcja Davida Gordona Greena broni się również warsztatowo. W oczach krytyków i widzów jest ona co najmniej dobra.

Na drugim miejscu najnowszego weekendowego zestawienia Box Office USA znalazły się Narodziny gwiazdy. Dramat muzyczny z Bradleyem Cooperem i Lady Gagą w rolach głównych nadal trzyma się bardzo mocno, choć jest obecny na ekranach kin od niemal trzech tygodni. Tytuł dorzucił do swojego wyniku 19,3 miliona dolarów. Łącznie na całym świecie zebrał on nieco ponad 201 milionów dolarów.

Podium listy zamyka lider dwóch poprzednich zestawień, czyli Venom. Film Rubena Fleischera z Tomem Hardym w roli głównej zarobił w ubiegły weekend w Stanach Zjednoczonych 18,1 miliona dolarów. To niemal o połowę mniej w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Mimo to tytuł wciąż radzi sobie doskonale i nadal jest najlepiej zarabiającą produkcją puszczaną obecnie w kinach na świecie. Łącznie geneza powstania słynnego przeciwnika Spider-Mana zgromadziła już niemal 462 miliony dolarów.

Na dalszych miejscach weekendowego zestawienia Box Office USA nie zaszły specjalnie rewolucyjne zmiany. Z pierwszej dziesiątki wypadły Zegar czarnoksiężnika oraz Zwyczajna przysługa. Trafiła do niej za to komedia kryminalna z Robertem Redfordem i Caseyem Affleckiem w rolach głównych pod tytułem Gentleman z rewolwerem. Spory awans zaliczyła również Nienawiść, którą dajesz, która trafiła w końcu do szerokiej dystrybucji. Nieco gorzej radzi sobie Pierwszy człowiek. Nowy film nagrodzonego Oscarem Damiena Chazelle'a, opowiadający historię Neila Armstronga i pierwszego udanego lotu na Księżyc, mimo bardzo dobrych recenzji, do tej pory zebrał w USA niecałe 30 milionów dolarów (55,5 miliona na całym świecie). Do wyrównania budżetu (59 milionów dolarów) wciąż trochę brakuje.

Tegoroczny październik filmowcy mogą zaliczyć do niezwykle udanych. Jeśli tendencja się utrzyma, rok 2018 może być jednym z najlepszych (o ile nie najlepszym), jeśli chodzi o zyski z kin. Wieści o ich powolnej agonii wydają się zatem mocno przesadzone.

Pozycja

Poprzednio

Tytuł filmu

Przychód weekendowy w dolarach)

Łączny przychód w USA (w dolarach)

Łączny przychód na świecie (w dolarach)

1.

Nowość

Halloween

77,5 mln

77,5 mln

91,8 mln

2.

3.

Narodziny gwiazdy

19,3 mln

126,3 mln

201 mln

3.

1.

Venom

18,1 mln

171,1 mln

461,8 mln

4.

4.

Goosebumps 2: Haunted Halloween

9,7 mln

28,8 mln

39,9 mln

5.

3.

Pierwszy człowiek

8,5 mln

29,99 mln

55,49 mln

6.

9.

Nienawiść, którą dajesz

7,5 mln

10,6 mln

10,6 mln

7.

5.

Mała Stopa

6,6 mln

66,3 mln

137,1 mln

8.

6.

Night School

5 mln

66,9 mln

84,4 mln

9.

7.

Źle się dzieje w El Royale

3,3 mln

13,3 mln

31,4 mln

10.

15.

Gentleman z rewolwerem

2 mln

4,2 mln

4,2 mln