Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 marca 2020, 13:35

autor: Czaruś

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło Grarantannę

Grarantanna to nowa inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji oraz Fundacji Team Teatrikon. Ma ona na celu kreatywnie zająć uczniów siedzących w domach. Opiera się na serii wyzwań i interesujących wydarzeń, w których będzie można zdobyć nagrody.

W SKRÓCIE

  • Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Fundacją Team Teatrikon ogłosili Grarantannę – serię wyzwań dla uczniów, w której można zdobyć różne nagrody.
  • W ramach akcji odbędą się webinaria, które pokażą słuchaczom jak przygotować ciekawe prezentacje, a także nauczą ich, jak tworzy się gry.
  • Uczniów czeka mnóstwo wyzwań – quizy historyczne, zagadki, przygotowywanie własnych lekcji, budowanie replik znanych budynków w Minecrafcie, a nawet tworzenie własnej gry.

W ramach walki z koronawirusem jeszcze przez minimum kilka dni uczniowie nie chodzą do szkół i są proszeni o niewychodzenie z domów. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Fundacją Team Teatrikon postanowili uprzyjemnić im ten czas organizując Grarantannę. A czym jest Grarantanna? Na stronie Ministerstwa możemy przeczytać, że to „cykl różnego typu aktywności internetowych”. Dodatkowo osoby, którym pójdzie najlepiej wykonywanie różnych wyzwań mają szansę dostać nagrody.

Codziennie na oficjalnej stronie akcji zostaną udostępnione różne aktywności, które mają pomóc uczniom walczyć z nudą.

Ciekawa inicjatywa – warto obserwować. Obrazek: Ministerstwo Cyfryzacji - Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło Grarantannę - wiadomość - 2020-03-19
Ciekawa inicjatywa – warto obserwować. Obrazek: Ministerstwo Cyfryzacji

Pierwszym z wyzwań jest quiz historyczny. Organizatorzy przygotowali 15 tematycznych zestawów pytań. Podobno poziom jest dopasowany dla dzieci, które ukończyły 10 lat, choć mam wrażenie, że niektóre zagadnienia mogą okazać się trudne nie tylko dla uczniów. Dla uczestników z najlepszymi wynikami przygotowano zestawy gier planszowych. Sprawdzić swoją wiedzę może każdy, jednak jedynie uczniowie do 19 roku życia mogą wziąć udział w walce o nagrody. Konkurs zakończy się 27 marca o godz. 20.

Historia to był mój ulubiony przedmiot! Tylko te daty jakoś nie chciały wchodzić do głowy. - Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło Grarantannę - wiadomość - 2020-03-19
Historia to był mój ulubiony przedmiot! Tylko te daty jakoś nie chciały wchodzić do głowy.

Kolejną aktywnością, w której można wziąć udział, jest rozwiązywanie zagadek. Dostępnych jest ich aż 40, a ukończenie jednej daje nam dostęp do następnej. Łamigłówki wymagają spostrzegawczości oraz kombinowania. Z pewnością mogą dostarczyć dużo satysfakcji, szczególnie młodszym dzieciom.

Ciekawym pomysłem jest również akcja #edukatywni. Jest ona skierowana dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy mogą wygrać laptopa gamingowego, iPhona 11 PRO, albo aparat Nikon. Zasady są proste – uczniowie muszą dołączyć do dedykowanej grupy na Facebooku i dzielić się z innymi przeprowadzonymi przez siebie lekcjami z dowolnego przedmiotu szkolnego (trzeba pamiętać o odpowiednim hasztagu). Pod koniec akcji z 3 najpopularniejszych przedmiotów szkolnych zostaną wytypowani zwycięzcy, którzy udostępniali swoje lekcje najczęściej.

Ja wiem! Ale nie powiem! - Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło Grarantannę - wiadomość - 2020-03-19
Ja wiem! Ale nie powiem!

Od dzisiaj (19 marca) ruszają również sesje RPG, które będą się odbywać codziennie na dedykowanym kanale Discorda. Przeznaczone są dla uczniów w wieku 14-19 lat. Osoby młodsze lub starsze również mogą się zgłaszać, jednak będą traktowane jako rezerwowe. Jednym z kryteriów przyjmowania ochotników jest odpowiedź na kreatywne pytanie – każdego dnia jest inne. Na dzisiejszą sesję zgłoszenia nie są już przyjmowne, ale pozostaje jeszcze 8 szans.

Siedzenie w domu mają uprzyjemnić również webinaria (czyli pogadanki na jakiś temat). Jutro (20 marca) o godzinie 11:00 będzie okazja nauczyć się jak robić dobre prezentacje. Wiele osób zainteresuje pewnie rozpoczynająca się również jutro (o godz. 14:00) sesja spotkań o tematyce „Rób Gry Wideo”, organizowana przez Fundację Lublin GameDev oraz osoby związane z przygotowaniem mistrzostw Polski w projektowaniu gier wideo. Dokładny grafik spotkań ma być udostępniony dzisiaj o godzinie 18:00.

Skoro o tworzeniu gier mowa, to organizatorzy Grarantanny zaplanowali również Game Jam Online, czyli konkurs na przygotowanie autorskiej gry. Nie odpalajcie jednak jeszcze komputerów, gdyż Wasze programy muszą być tematyczne, a temat poznamy dopiero 21 marca. Nagrody dla najlepszych produkcji przyznawane będą w trzech kategoriach, a dodatkowo sami uczestnicy wyzwania będą mogli wybrać jedną grę, która według nich zasługuje na wyróżnienie.

Ostatnią atrakcją, która rozpocznie się 22 marca, będzie konkurs na stworzenie replik znanych budowli w grze Minecraft. Gracze będą budowali w trybie kreatywnym. Oczywiście dla najlepszych prac przewidziane są nagrody.