Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 października 2010, 12:30

autor: Aleksander Kaczmarek

Magister od grania - śląskie uczelnie chcą kształcić projektantów gier

Uniwersytet Śląski w porozumieniu z innymi uczelniami z regionu oraz firmą Nicolas Games S.A. zamierza otworzyć nowy kierunek studiów magisterskich, na których kształciliby się przyszli projektanci gier. Nie jest to pierwszy tego typu pomysł w Polsce, ale unikalny pod względem rozmachu i kompleksowości.

Uniwersytet Śląski w porozumieniu z innymi uczelniami z regionu oraz firmą Nicolas Games S.A. zamierza otworzyć nowy kierunek studiów magisterskich, na których kształciliby się przyszli projektanci gier. Nie jest to pierwszy tego typu pomysł w Polsce, ale unikalny pod względem rozmachu i kompleksowości.

Plany największej śląskiej uczelni przedstawione zostały podczas konferencji prasowej z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. W trakcie spotkania z dziennikarzami poinformowano m.in. o pracach nad powołaniem nowego kierunku związanego z branżą gier wideo. Poza Uniwersytetem Śląskim w projekt zaangażowane są także Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska i Akademia Sztuk Pięknych. Każda z uczelni stworzy program studiów odpowiedni do własnego profilu. Studia mają mieć jednak charakter interdyscyplinarny, co oznacza, że np. studiujący na Politechnice przyszli programiści gier poznają także podstawy marketingu, projektowania grafiki, czy tworzenia warstwy fabularnej. Specjalizacją dostępną na UŚ ma być tworzenie narracji interaktywnej, w tym także tłumaczenie na języki obce.

Całe przedsięwzięcie powstaje we współpracy z biznesem. Swój wkład w projekt uruchomienia nowego kierunku kształcenia ma Tomasz Majka, prezes notowanej na giełdzie firmy Nicolas Games S.A., która pracuje obecnie nad Afterfall: InSanity.

Magister od grania - śląskie uczelnie chcą kształcić projektantów gier - ilustracja #1

Nowym kierunkiem studiów zainteresowani są deweloperzy jak Nicolas Games (Afterfall: InSanity), którzy liczą na możliwość wyłowienia talentów wśród studiujących.

Nabór na pierwszy rok studiów powinien ruszyć w przyszłym roku. Póki co nie wiadomo ile miejsc na śląskich uczelniach czekać będzie na przyszłych twórców gier.

Dr Paweł Jędrzejko z Wydziału Filologicznego UŚ podkreśla, że absolwenci nowatorskiego kierunku studiów nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Polskie produkcje zdobywają coraz większą popularność także poza granicami kraju, a zarobki specjalistów w branży dochodzą do 10 tys. zł.

Warto dodać, że pomysł śląskich uczelni nie jest czymś zupełnie innowacyjnym. Na Zachodzie i w Japonii takie studia funkcjonują od lat. Także w Polsce można już kształcić się w tym kierunku. Politechnika Łódzka kilka lat temu uruchomiła specjalizację związaną z tworzeniem gier wideo na Wydziale Informatyki. Z kolei Uniwersytet Jagielloński w Krakowie uruchomił podyplomowe studia w ramach Europejskiej Akademii Gier. Obecnie zajęcia prowadzone są tam na sześciu specjalizacjach: projektowanie produkcji gier wideo, projektowanie mechaniki gier wideo, programowanie gier wideo, modelowanie 3D w grach wideo, animacja 3D w grach wideo i realizacja dźwięku w grach wideo.

gry