Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 17 listopada 2017, 15:40

Liga Sprawiedliwości nie powtórzyła sukcesu Wonder Woman - przegląd recenzji

Nie będzie powtórki z Wonder Woman - Liga Sprawiedliwości, najnowszy film z kinowego uniwersum DC, zbiera mocno mieszane opinie, z czego większość wytyka superprodukcji rozmaite wady: od przekombinowanej fabuły, przez kiepskie efekty specjalne, po żenujące sceny.

W tym tygodniu w kinach debiutuje Liga Sprawiedliwości – długo oczekiwana odpowiedź DC i Warner Bros. na marvelowskich Avengersów. Film doczekał się pierwszych recenzji, którym daleko jednak do hurraoptymistycznych tekstów poświęconych tegorocznej ekranizacji przygód Wonder Woman. Wyziera z nich obraz filmu budzącego skrajne emocje i trawionego przez wiele wad.

Liga Sprawiedliwości najwidoczniej wpisze się w nurt kiepskich ekranizacji komiksów DC. - Liga Sprawiedliwości nie powtórzyła sukcesu Wonder Woman - przegląd recenzji - wiadomość - 2017-11-17
Liga Sprawiedliwości najwidoczniej wpisze się w nurt kiepskich ekranizacji komiksów DC.

W serwisie Metacritic.com Liga Sprawiedliwości może się aktualnie pochwalić średnią ocen na poziomie 46 punktów. Niespecjalnie wygląda sytuacja na portalu Rotten Tomatoes, gdzie ledwie 36% opinii jest pozytywnych, a uśredniony wynik punktowy to 5,2/10. W obu przypadkach lepsze oceny film zebrał od użytkowników (odpowiednio 6,9/10 oraz 4,3/5).

Zacznijmy jednak od pozytywów. W sieci można się natknąć na opinie, że Liga Sprawiedliwości to satysfakcjonujący film superbohaterski, pełen pozytywnej energii, a momentami wręcz zabawny (przeczytacie o tym w tekstach Chicago Sun-Times, Variety, Los Angeles Times, USA Today). Za całkiem mocny punkt programu wielu recenzentów uznało również kreacje aktorskie, ze szczególnym wyróżnieniem Flasha, granego przez Ezrę Millera (IGN, Washington Post, Movie Nation, New York Daily News). Krytycy są też zgodni co do tego, że jest to film lepszy od Batman versus Superman: Świt Sprawiedliwości, aczkolwiek wszyscy zdają sobie sprawę, że nie jest to jakiś wyjątkowy wyczyn.

Niestety, wystarczy zejść wzrokiem niżej, aby uzmysłowić sobie, że pozytywne opinie są mocno odosobnione. Wielu recenzentów podczas seansu czuło potężne zażenowanie, wynikające nie tylko z kiepsko napisanych dialogów, ale też słabo zrealizowanych scen akcji (San Francisco Chronicle, The Hollywood Reporter, Indiwire, Time). Oberwało się również efektom specjalnym, które w niektórych przypadkach uznane zostały wręcz za „okropne” (Austin Chronicle, Chicago Tribune, New York Post, The New York Times). Kiepsko oceniona została też historia, podejmująca zbyt wiele wątków, niedająca wykazać się bohaterom i pełna fabularnych wyrw (The Telegraph, Empire, Vox, ReelViews).

Liga Sprawiedliwości jest piątym filmem wchodzącym w skład kinowego uniwersum DC. Oglądamy w nim Batmana (w tej roli Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadot), Cyborga (Ray Fisher), Aquamana (Jason Momoa) i Flasha (Ezra Miller) stawiających czoła Steppenwolfowi oraz dowodzonej przez niego armii Parademonów. Film wyreżyserowali do spółki Zack Snyder (Człowiek ze stali, Batman versus Superman: Świt Sprawiedliwości) i Joss Whedon (Avengers). Oprócz wymienionych wyżej aktorów w Lidze Sprawiedliwości grają Henry Cavill, Amy Adams i Jeremy Irons. Film debiutuje dziś w polskich kinach.

  1. Oficjalna strona filmu Liga Sprawiedliwości
  2. Oficjalna strona Warner Bros.
  3. Oficjalna strona DC Comics