Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 sierpnia 2022, 19:06

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Chris Pratt walczył o lepsze wynagrodzenie dla Bryce Dallas Howard w Jurassic World

Gwiazda trylogii Jurassic World, Bryce Dallas Howard, przyznała, że początkowo jej gaża za popularną serię była znacznie niższa niż Chrisa Pratta. Zmieniła to dopiero interwencja aktora.

Kadr z filmu Jurassic World/2015/ Universal Pictures.

Po wielu latach przerwy w 2015 roku do kin trafił kolejny film spod szyldu kultowego Parku Jurajskiego. Jurassic World – bo taką nazwę otrzymała pierwsza część nowej serii – przedstawił historię tresera dinozaurów, Owena Grady’ego, oraz menadżerki tytułowego parku, Claire Dearing. Widowisko będące świeżym spojrzeniem na legendarną markę zachwyciło rzesze fanów na całym świecie.

Różnica płac według mediów

Mimo że trzy filmy przynosiły ogromne zyski (Jurassic World zarobiło 1,6 mld dolarów na całym świecie) to, o dziwo, nie wszyscy główni aktorzy mogli liczyć na sprawiedliwe wynagrodzenie.

W 2018 roku na łamach Variety ukazał się raport na temat zarobków Bryce Dallas Howard i Chrisa Pratta w filmie Jurassic World: Upadłe królestwo. Z doniesień wynikało, że aktorka zarobiła 8 milionów dolarów, a jej ekranowy partner – 10 milionów.

Prawda była zupełnie inna?

Jak się okazuje, artystka twierdzi coś zupełnie innego. Według niej ówczesne raporty były nierzetelne, a jej zarobki wyglądały znacznie gorzej niż Pratta. Ponadto, ze względu na zobowiązania wynikające z wcześniej podpisanej umowy, nie mogła zrezygnować z projektu ani liczyć na renegocjację kontraktu.

Medialne raporty na ten temat były bardzo interesujące, ponieważ w rzeczywistości dostałam dużo, dużo mniej, niż pisano. Kiedy rozpoczęłam negocjacje w sprawie roli, był rok 2014. To był inny świat. Jako kobieta znajdowałam się na gorszej pozycji. A podpisywałam umowę na nakręcenie trzech filmów, więc moje zarobki były ustalone i nie mogły później ulec zmianie – wyznała Howard w niedawnym wywiadzie dla serwisu Insider.

Pomógł Chris Pratt

Chris Pratt postanowił jednak pomóc koleżance z planu i wywalczył dla niej równe wynagrodzenie za udział w filmie Jurassic World: Dominion oraz projektach związanych z marką, takich jak gry wideo czy imprezy tematyczne organizowane w parkach rozrywki.

[Chris] dosłownie powiedział mi: „Ty nawet nie musisz nic robić. Ja będę prowadził wszystkie negocjacje. Będziemy otrzymywać takie same wynagrodzenie i nie musisz o tym myśleć, Bryce”. I tak bardzo go kocham za to, że to zrobił. Naprawdę… – dodała aktorka.

Takich przypadków jest więcej

Na sam koniec warto dodać, że mimo pozytywnych zmian zachodzących w Hollywood, problem nierówności płac wciąż jest obecny w branży. Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że gwiazda serii Krzyk, Neve Campbell, w imię walki o swoje prawa zrezygnowała z udziału w szóstej odsłonie kultowego horroru.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej