Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 sierpnia 2022, 09:46

Pierwsze urodziny Humankind w cieniu krytyki

Twórcy Humankind świętują pierwsze urodziny gry i chwalą się postępami. Wielu graczy nie podziela jednak entuzjazmu deweloperów.

W SKRÓCIE:
  • Humankind świętuje pierwsze urodziny.
  • Twórcy pochwalili się drogą, jaką przeszła gra od momentu premiery.
  • Gracze są jednak podzieleni w ocenie wprowadzanych przez twórców zmian.

Kilka dni temu Humankind obchodziło swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji twórcy opublikowali w sieci okolicznościowy materiał, w którym podsumowali dotychczasowy rozwój gry i zapowiedzieli kolejne zmiany oraz nowości. Entuzjazm deweloperów nie udzielił się jednak wielu graczom, którzy uważają, że obrany przez nich kierunek to ślepa uliczka.

Humankind przeszło długą drogę…

W zamieszczonym na YouTubie wideo twórcy przyznali, że w momencie premiery Humankind borykało się z wieloma problemami. Deweloperzy są jednak dumni z faktu, że z pomocą społeczności udało im się wprowadzić wiele poprawek, które je wyeliminowały.

Jako przykład podano tu m.in. konieczną zmianę w obszarze limitu tur oraz możliwości edycji warunków zwycięstwa. Chciałoby się także wspomnieć o przebudowanym systemie zanieczyszczeń oraz korektach na polu działań wojennych.

Grając w Humankind nie da się nie zauważyć, że gra rzeczywiście przeszła długą drogę. Potwierdzają to komentarze niektórych użytkowników, którzy przyznają, iż początkowo nie pałali sympatią do gry, lecz kolejne zmiany odmieniły ich stosunek do produkcji.

Szczerze mówiąc, byłem bardzo zawiedziony Humankind w momencie premiery, ponieważ było pełne niewykorzystanego potencjału, ale jestem zadowolony z masy zmian, które zaszły od tego czasu.

– Rhys Taylor

Świetna gra. Przez rok uległa zdecydowanej poprawie i porzuciłem dla niej Civilization 6.

– Skylighter !!!!

Nie zabrakło jednak głosów graczy zawiedzionych poczynionymi zmianami. Według niektórych Humankind nadal trapi wiele problemów, a twórcy skupiają się na nieistotnych kwestiach.

… ale dla niektórych to za mało

Najwięcej głosów zawiedzionych graczy możemy znaleźć na Steamie. Wiele komentarzy zdradza, że niektórzy fani nie podzielają entuzjazmu twórców. Powodów tego stanu rzeczy jest zaś sporo.

Najwięcej narzekań dotyczy nadal nierozwiązanych problemów trapiących produkcję. Mowa chociażby o bugach w rodzaju niekończących się tur. Występujące w grze kultury mają zaś być źle zbalansowane, co oczywiście psuje zabawę i ogranicza wybór, ponieważ niektórymi po prostu nie opłaca się grać.

Gracze są także zawiedzeni poziomem AI. Czasami sztuczna inteligencja jest po prostu niemożliwa do doścignięcia pod względem rozwoju technologicznego. Jednocześnie nierzadko potrafi podejmować głupie decyzje, którymi niweczy nawet sporą przewagę.

Ponadto obrywa się ostatniej erze w grze, która ma być o wiele nudniejsza niż wcześniejsze etapy rozgrywki. Według niektórych błędy te są zresztą niemożliwe do naprawienia, biorąc pod uwagę ich złożoność oraz tempo publikacji kolejnych poprawek.

Wiele z problemów nadal występuje w grze. Niektóre kultury są obiektywnie potężniejsze od innych, a „endgame” po prostu nie sprawia wrażenia takiego, jakie powinien. Życzę wam jak najlepiej, ale myślę, że gry nie da się naprawić z takim tempem publikacji aktualizacji.

– Ensus

Z kronikarskiego obowiązku trzeba też wspomnieć o narzekaniach na rzekomo niepotrzebną reprezentację. Niektórym graczom wyraźnie przeszkadza, że twórcy wydają kolejne dodatki wprowadzające do gry kultury z mniej znanych rejonów, takich jak Afryka i Ameryka Łacińska, podczas gdy nie mogą oni wznieść Koloseum jako specjalnego cudu.

Dysponujecie świetną grą i wierzcie mi, reprezentacja to najmniejszy problem, no chyba, że chodzi o brak reprezentacji starożytnych europejskich kultur. Nie można nawet zbudować Koloseum (CZEMU?!?!).

– Emperor

W przeciwieństwie do poprzednich zarzutów ten trudno traktować poważnie. Od momentu premiery w grze występuje bowiem cała masa europejskich kultur z różnych epok (wystarczy wspomnieć o Celtach, Rzymianach, Grekach, Francuzach, Niemcach, Brytyjczykach, Hiszpanach, Holendrach, a nawet Polakach).

Nie da się jednak ukryć, że Humankind rzeczywiście zawiodło niektórych graczy, a ich zaufanie zdaje się być niemożliwe do odzyskania przez twórców. Nie oznacza to mimo wszystko, że twórcy nie zamierzają spróbować.

Pierwsze urodziny Humankind w cieniu krytyki - ilustracja #1
Źródło: Amplitude Studios

Z okazji urodzin gry zapowiedzieli oni kolejne poprawki oraz nowości. Z czasem w grze mają pojawić się zmiany w interfejsie, gameplayu oraz spod znaku quality of life. Produkcja wzbogaci się także o nowe kultury, wydarzenia oraz mechaniki. Pozostaje nam czekać na więcej informacji na ich temat.

  1. Recenzja gry Humankind – ambitny rywal Cywilizacji
  2. Humankind – poradnik do gry

Przemysław Dygas

Przemysław Dygas

Na GRYOnline.pl opublikował masę newsów, nieco recenzji oraz trochę felietonów. Obecnie prowadzi serwis Cooldown.pl oraz pełni funkcję młodszego specjalisty SEO. Pierwsze dziennikarskie teksty publikował jeszcze na prywatnym blogu; później zajął się pisaniem na poważnie, gdy jego newsy i recenzje trafiły na nieistniejący już portal filmowy. W wolnym czasie stara się nadążać za premierami nowych strategii i RPG-ów, o ile nie powtarza po raz enty Pillars of Eternity lub Mass Effecta. Lubi też kinematografię i stara się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać pobliskie kino, by być na bieżąco z interesującymi go filmami.

więcej