Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 sierpnia 2020, 14:22

autor: Karol Laska

Gwiazdor Gry o tron rozumie fanów. Także chciał podpisać petycję

Odtwórca roli Jaime’go Lannistera, Nikolaj Coster-Waldau, podzielił się swoim zdaniem na temat zakończenia Gry o tron. Wspomniał także o osobliwej petycji fanów.

Gwiazdor Gry o tron rozumie fanów. Także chciał podpisać petycję - ilustracja #1
Jaime to jedna z najlepszych postaci w całym serialu. Fakt, nie opinia.

Większość z nas, delikatnie mówiąc, nie przepada za zakończeniem Gry o tron. Siódmy sezon miewał słabsze momenty, ale to dopiero ósmy decydował się na prawdziwe fabularne absurdy. Mimo to serial został zapamiętany z jedno z najbardziej monumentalnych dzieł fantasy w historii telewizji, co potwierdza brytyjski ranking, o którym jakiś czas temu pisaliśmy.

A zastanawialiście się kiedyś, co musieli czuć aktorzy na planie podczas kręcenia ostatnich odcinków? Czy byli świadomi tego, że coś jest nie tak, a może wręcz przeciwnie – utożsamiali się z myślą artystyczną showrunnerów produkcji? Może nie znamy jeszcze opinii każdego członka obsady, ale swoim zdaniem podzielił się Nikolaj Coster-Waldau, czyli serialowy Jaime Lannister. Został on zapytany w wywiadzie z Variety o odczucia względem zakończenia:

Cóż, jak to się skończyło? […] Całkiem nieźle. Naprawdę świetnie. A jak powinno zakończyć się tę historię? Porozmawiajmy o tym za 10 lat, wtedy będzie na to czas. Teraz jest jeszcze trochę za wcześnie.

Aktor wypowiedział się także o aktywności fanów związanej z poziomem ostatniego sezonu:

W ogóle o nich nie wiedziałem [o opinii i działaniach fanów – dop. red.]. A tak na serio – oczywiście, że o nich słyszałem. Zdawałem sobie sprawę z istnienia petycji dotyczącej nowego zakończenia, która była przezabawna. Sam prawie dorzuciłem do niej swoje trzy grosze. […] Każdy ma swoją opinię. Sam uważam świat „fandomów” za naprawdę interesujący. Wiadomo, że oczekiwania były inne zależnie od osoby. Z jednej strony myślisz o zakończeniu, a z drugiej – gdy jesteś „hardkorowym” fanem – bardzo ci przykro, gdy nadchodzi koniec. Żyłeś przecież tym serialem przez osiem sezonów. […] A tu nagle pojawia się prawdziwy strach, bo coś może zniknąć. Ale bądźmy szczerzy – to musiało w końcu zniknąć.

Może są to nieco asekuracyjne wypowiedzi, ale Coster-Waldau zdecydowanie stawia na przekaz podprogowy, z którego można wywnioskować, że w jakimś stopniu zgadza się z fanami. Minie jeszcze jednak sporo czasu, zanim więcej aktorów odważy się na podsumowanie całej swojej kariery w Grze o tron i wypunktowanie największych wad związanych z kulisami produkcji tegoż rozczarowującego finału. Przypominamy, że w lipcu ruszył casting do pierwszego ze spin-offów serialu, czyli House of the Dragon.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej