Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2023, 18:56

Gracze domagają się usunięcia ze Steama gry Greed Is Good, to tajemniczy klon Dark and Darker

Dark and Darker doczekało się klona, który – jak sugerują gracze – może być „inspiracją” stojącą za przebojową grą studia Ironmace. Greed Is Good wydaje się na tyle podejrzanym tworem, że społeczność domaga się usunięcia produkcji ze Steama.

Źródło fot. The Fool's Studio.
i

Niekwestionowany sukces Dark and Darker, które do 1 października 2023 r. przyciągnęło ponad 460 tys. graczy, mimo że w marcu zostało usunięte ze Steama, po prostu musiał sprawić, iż jakieś studio spróbuje stworzyć grę podobną do owego dungeon crawlera deweloperów z Ironmace. Wygląda na to, że społeczność namierzyła taką produkcję już jakiś czas temu. Jest nią Greed Is Good, do złudzenia przypominające Dark and Darker właśnie.

Jej karta pojawiła się na Steamie na początku sierpnia. Krótko po tym gracze zaczęli zakładać na forum wątki dyskusyjne, w których namawiali, by unikać tego tytułu. Jedni wskazywali, że jest to chamski klon Dark and Darker – nie zabrakło żartów w stylu „mamy DaD w domu” i zmieniania tytułu gry na „Greed and Greeder” – a inni zaczęli sugerować, iż produkcja powinna zostać usunięta ze Steama.

Co niektórzy gracze zaczęli jednak dochodzić tożsamości tworzącego Greed Is Good The Fool's Studio. Najczęściej pojawiający się wniosek jest taki, że mamy do czynienia z bytem powołanym do życia przez firmę Nexon.

Tak wracamy do Dark and Darker, które stworzyli byli pracownicy owego koncernu, wzorując się na jego nieujawnionym projekcie znanym pod roboczą nazwą P3. Właśnie dlatego DaD zostało usunięte ze Steama – gdyż firma Naxon twierdziła, że doszło do naruszenia praw autorskich.

Gracze są przekonani, że Greed Is Good oraz P3 są jednym i tym samym tworem. Na poparcie swojej hipotezy wskazują m.in. takie twierdzenia:

  1. The Fool's Studio nie ma oficjalnej strony internetowej – jego nazwa pojawia się wyłącznie na Steamie;
  2. nie da się wczytać pliku EULA, choć link do niego wyświetla się na karcie produkcji;
  3. kanał gry w serwisie YouTube został założony 21 lipca, a więc relatywnie niedawno.

Greed Is Good jeszcze nie wyszło, ale na platformie firmy Valve można się zapisać to testów gry – wystarczy kliknąć w przycisk „poproś o dostęp”. Zgodnie z zapowiedzią, która pojawiła się niedawno na discordowym serwerze produkcji, testy właśnie trwają – w najlepszym momencie dnia w GIG gra ponad 2 tys. osób.

Co ciekawe, po poprzednich rozgrywkach część graczy podzieliła się swoimi wrażeniami i zaczęła podejmować próby prowadzenia w miarę merytorycznych dyskusji na temat Greed Is Good jako takiego.

  1. Zastanawiające wydaje się jednak to, że dość często rozmowy są rozpoczynane przez użytkowników, których konta Steam mają zerowy poziom i są prywatnetutaj, tutaj i tutaj znajdziecie przykładowe tego typu wypowiedzi.
  2. Skłania to do wniosku, iż być może sami twórcy próbują wzbudzić większe zainteresowanie grą i skłonić społeczność do rozprawiania o niej, tym samym ograniczając dyskusje na poboczne tematy.

Czym tak naprawdę okaże się Greed Is Good? Czy włodarze Steama rzeczywiście usuną tę grę? Prawdopodobnie przekonamy się o tym, gdy zadebiutuje ona w Early Accessie, co ma nastąpić „wkrótce”.

  1. Greed Is Good na Steamie
  2. Serwer gry Greed Is Good na Discordzie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej