filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 19 lutego 2024, 15:36

autor: Pamela Jakiel

Gangsterskie arcydzieło Martina Scorsese wróciło na Netflixa. Ten oparty na faktach film to klasyka gatunku

Martin Scorsese ma na koncie kilka rewelacyjnych produkcji gangsterskich, ale najlepsza z nich właśnie trafiła na Netfliksa. To film, w którym Robert De Niro stworzył jedną ze swoich najbardziej zapadających w pamięć ról.

Źródło fot. Chłopcy z ferajny, Robert De Niro Warner Bros., 1990
i

Kiedy myślimy o najlepszych filmach gangsterskich w historii kina, to z pewnością nie zapomnimy o produkcjach Martina Scorsese. Jego opowiadający o mafijnym świecie Chłopcy z ferajny właśnie wrócili na Netfliksa. Produkcja, którą każdy miłośnik kina zna i ceni, znów jest dostępna na tej popularnej platformie streamingowej. Warto więc wykorzystać tę okazję i przypomnieć sobie, dlaczego film Amerykanina nazywany jest arcydziełem.

Chłopcy z ferajny to widowisko, którym zachwycili się widzowie już w roku premiery. Krytycy chwalili dzieło za dynamiczną narrację oraz świetnie skonstruowanych, wielowymiarowych bohaterów. Film nominowano do Oscara w sześciu kategoriach. Ostatecznie statuetkę otrzymał tylko Joe Pesci dla najlepszego aktora drugoplanowego, ale Akademia Filmowa zwróciła uwagę także na aktorkę Lorraine Bracco, reżyserię Martina Scorsese, scenariusz adaptowany, montaż i sam film. Produkcja z 1990 roku może poszczycić się bardzo wysokim wynikiem na Rotten Tomatoes. W serwisie pozytywnie oceniło ją aż 95% krytyków i 97% widzów.

Tym jednak, co odbiorcy najbardziej cenią w Chłopcach z ferajny, jest rewelacyjne aktorstwo oraz sama fabuła. Obsadę uświetnił nie tylko Joe Pesci, ale również Robert De Niro, Ray Liotta, Lorraine Bracco, Samuel L. Jackson czy Michael Imperioli i Tony Sirico, których kilka lat później mogliśmy oglądać w Rodzinie Soprano.

Film opowiada historię Henry’ego Hilla, który od najmłodszych lat chciał zostać gangsterem. Dość szybko udaje mu się dołączyć do lokalnej mafii, a w przestępczym środowisku doskonale się odnajduje. Z czasem jednak fascynacja mafijnym światem nieco blednie. Fabuła została zainspirowana życiem Henry'ego Hilla, amerykańskiego gangstera związanego z rodziną mafijną Lucchese z Nowego Jorku, który stał się informatorem FBI.

Martin Scorsese nakręcił film na podstawie scenariusza, który napisał wraz z Nicholasem Pileggim, opierając się na bestsellerowej książce pisarza. Panowie pracowali wspólnie jeszcze pięć lat później przy innej gangsterskiej produkcji – filmie Cassino, w którym również zagrali Robert De Niro i Joe Pesci.

Film Chłopcy z ferajny znów jest dostępny na Netfliksie.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej