Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 października 2017, 13:45

autor: Meehow

Forum NeoGAF znikło z sieci, właściciel oskarżony o molestowanie seksualne

Popularne forum internetowe o tematyce growej NeoGAF zniknęło z sieci po tym, jak jego właściciel został oskarżony o molestowanie seksualne. Niedługo później ekipę opuściła większość moderatorów. NeoGAF podobno pracuje nad oficjalnym stanowiskiem w tej sprawie.

Forum NeoGAF zniknęło z sieci. - Forum NeoGAF znikło z sieci, właściciel oskarżony o molestowanie seksualne - wiadomość - 2017-10-23
Forum NeoGAF zniknęło z sieci.

Dokładnie tydzień temu pisaliśmy o skandalu w studiu Naughty Dog, którego były pracownik, David Ballard, oskarżył swojego szefa o molestowanie seksualne. Niestety i tym razem nie mamy dobrych wieści. Popularne forum internetowe o tematyce growej NeoGAF zniknęło z sieci w ogniu oskarżenia jego właściciela, Tylera „Evilore” Malkę, o molestowanie seksualne. We wspomnianej społeczności zawrzało, a wielu moderatorów zrezygnowało ze swojej funkcji. Część użytkowników z kolei zaczęła pisać tzw. samobójcze posty, czyli łamiące regulamin wypowiedzi w celu dostania permanentnego bana. W tej chwili dostęp do rzeczonej witryny jest niemożliwy i nie wiadomo, czy i kiedy stanie się ona ponownie dostępna. NeoGAF rzekomo pracuje nad oficjalnym stanowiskiem w opisanej sprawie.

Wszystko zaczęło się od zrzutów ekranu udostępnionych w serwisie Imgur, na których początkowo nieznana z imienia i nazwiska kobieta opisała całe zajście z udziałem Evilore, jak później ujawniła w sekcji komentarzy. Domniemana ofiara podkreśliła, że wcześniej nie podjęła żadnych kroków przeciwko rzekomemu sprawcy ze strachu, między innymi przed jego odwetem. Treść screenshotów pojawiła się na forum, gdzie wstawiający ją użytkownik utrzymywał, że pokrzywdzona jest jego młodszą siostrą, choć post został najwidoczniej skasowany. Kolejne próby nagłaśniania sprawy kończyły się blokadą bądź usuwaniem tematów. Jeden z członków ekipy schowany za narzędziem ModBot napisał (wypowiedź nr 78), że Evilore pracuje nad wcześniej wspomnianym stanowiskiem w sprawie, zaś osoby atakujące właściciela NeoGAF-u pochodzą, pisząc zwięźle, ze środowisk skupionych na tzw. Gamergate, a więc takich żywo zainteresowanych kwestią konkretnie pojmowanej „etyki” w grach i branży gier.

W Internecie zawsze pozostaje ślad naszej działalności i nie inaczej jest w tym przypadku. Użytkownik serwisu Reddit o pseudonimie Aeptia przygotował listę odnośników ze zarchiwizowanymi postami z niedostępnego NeoGAF-u. Pozwalają one mniej więcej pojąć, jak wyglądała sytuacja na forum tuż przed jego dezaktywacją.

Zapewne reputacji Evilore’a nie pomogą kontrowersje sprzed pięciu lat, choć w tym wypadku właściciel forum NeoGAF nie tylko odnosił się do nich osobiście, ale nawet sam opowiedział wcześniej historię ze swojej podroży do Hiszpanii, na której podstawie wysunięto zarzuty. W tej chwili pozostaje czekać na odpowiedź Tylera Malki w sprawie oskarżeń pod jego adresem i przyszłości NeoGAF-u.

Oskarżenia o molestowanie seksualne to poważna sprawa dla obu zamieszanych stron – oskarżającej i oskarżanej. Dla pierwszej to przede wszystkim stawianie czoła wstydowi i strachowi przed sprawcą, niemniej należy pamiętać, że fałszywe obwinienie – z jakiegokolwiek powodu – może zniszczyć karierę bądź życie niesłusznie wskazanemu winowajcy, wszak łatka nawet domniemanego przestępcy seksualnego potrafi zbierać swoje żniwo przez lata.

Warto zauważyć, że serwis Kotaku ujawnił imię rzekomo pokrzywdzonej: jest nią reżyserka Ima Leupp. Co więcej, w rozmowie telefonicznej z redaktorem wspomnianego portalu przyznała, że przez jakiś czas kontynuowała swoją znajomość z Malką nawet po incydencie będącym przedmiotem skandalu.

Na tę chwilę, w myśl zasady domniemania niewinności, najlepiej jest wstrzymać się z ferowaniem wyroków, przynajmniej do czasu, kiedy Evilore odniesie się do oskarżenia. Jedno wydaje się pewne: jeśli z sieci znika forum takiego formatu i to wobec tak poważnych oskarżeń, nie da się tego zamieść pod dywan.