Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 lipca 2016, 11:00

autor: Adrian Werner

Evolve - zmiana na free-to-play okazała się strzałem w dziesiątkę

Studio Turtle Rock ma powody do zadowolenia. Przestawienie strzelanki Evolve na model free-to-play wskrzesiło popularność gry, a populacja bawiących się w nią użytkowników serwisu Steam wzrosła o ponad 2500%.

Przedwczoraj pecetowa wersja sieciowej strzelanki Evolve została przestawiona na model free-to-play, zmieniając przy okazji tytuł na Evolve Stage 2. Twórcy, czyli ludzie ze studia Turtle Rock, zostali zmuszeni do tego ruchu, gdyż gra znajdowała się w stanie agonalnym i coraz trudniej było znaleźć chętnych do zabawy. Udostępnienie gry do pobrania za darmo miało zapewnić duży zastrzyk świeżej krwi do społeczności graczy i jak się okazuje, metoda ta okazała się bardzo skuteczna.

Decyzja o zmianie modelu biznesowego okazała się trafna. - Evolve - zmiana na free-to-play okazała się strzałem w dziesiątkę - wiadomość - 2016-07-09
Decyzja o zmianie modelu biznesowego okazała się trafna.
EVOLVE W SKRÓCIE:
  • Deweloper: Turtle Rock
  • Gatunek: FPS
  • Platformy: PC, XONE, PS4
  • Data premiery: 10 lutego 2015 r.
  • Data przejścia na free-to-play wersji PC: 7 lipca 2016 r.

W ostatnich dwóch dniach gra wskoczyła do pierwszej dwudziestki najpopularniejszych tytułów w usłudze Steam. Średnia liczba bawiących się Evolve Stage 2 osób wynosi obecnie 23 tysiące, a w szczytowym momencie wczorajszego dnia było to ponad 25 tys. Oczywiście, produkcji daleko do największych tuzów takich jak Dota 2, które w chwili pisania tej wiadomości cieszy 780 tysięcy osób. Jednak i tak ludzie z Turtle Rock mają powody do zadowolenia, gdyż uzyskiwane przez nich wyniki są imponujące, zwłaszcza, że przed przejściem na model free-to-play liczba bawiących się jednocześnie w Evolve wynosiła raptem kilkaset.

Rekord bawiących się jednocześnie w całej historii gry wynosi 27 tysięcy osób i osiągnięto go w lutym zeszłego roku, czyli w miesiącu premiery. Jak dramatyczna była sytuacja przed zmianą free-to-play najlepiej obrazuje fakt, że w tym roku tylko w styczniu zdarzały się momenty, w których populacja graczy przekraczała tysiąc. Przejście na nowy model było więc jedynym ratunkiem dla Evolve.

Obecnie Evolve Stage 2 znajduje się w fazie alfa, która ma pozwolić autorom na przetestowanie pomysłów związanych z nowym modelem biznesowym i wprowadzenie zmian zasugerowanych przez samych graczy. W tej chwili nie ma nawet jeszcze opcji skorzystania z jakichkolwiek mikropłatności. Autorzy mają nadzieję, że beta ruszy w przyszłym miesiącu.

Evolve Stage 2 to nie tylko nowy model biznesowy. Twórcy wprowadzili także sporo zmian w zbalansowaniu rozgrywki. Ponadto zapewniają, że tym roku mocno przeorganizowali zespół deweloperski oraz sposób jego pracy, co ma pozwolić na błyskawiczne naprawianie błędów oraz znacznie szybszą produkcję nowej zawartości, gdyż oba te elementy są kluczowe w tytułach free-to-play.

Warto na koniec dodać, że obecnie twórcy zajmują się wyłącznie wersją na PC, ale nie wykluczają, że w przyszłości Evolve Stage Two może ukazać się również na konsole.

  1. Evolve w serwisie Steam
  2. Oficjalna strona gry
  3. Recenzja gry Evolve - w co wyewoluował pomysł twórców serii Left 4 Dead?
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Evolve

Evolve