Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 listopada 2022, 17:29

Gracze nazywają tę grę Portalem 3, Entropy Centre zachwyca na Steam

Entuzjaści gier logicznych mają nową pozycję do sprawdzenia. The Entropy Centre, które niedawno zadebiutowało na Steamie, zbiera świetne recenzje od graczy i krytyków.

Źrodło fot. Stubby Games
i

Od premiery Portala 2 minęła już ponad dekada i póki co nie zanosi się na kontynuację. Osobom spragnionym wymagających łamigłówek logicznych w widoku FPP, podlanych nutą humoru i futurystyczną otoczką, spieszę jednak donieść, że od niedawna na Steamie dostępna jest gra, która z pewnością zaspokoi ich „portalowy głód”.

Mowa o The Entropy Centre, debiutanckiej produkcji autorstwa studia Stubby Games, która przez niektórych graczy nazywana jest Portalem 3.

Gadająca „czaso-spluwa"

Chociaż The Entropy Centre silnie nawiązuje do gier z serii Portal, ma jednak nieco inny rdzeń rozgrywki, którym jest manipulacja czasem.

Będziemy musieli rozwiązać szereg zagadek, w których pomoże nam ASTRA – gadające urządzenie wyposażone w sztuczną inteligencję, za pomocą którego będziemy mogli – w uproszczeniu – odwracać bieg wydarzeń na danym obszarze.

Działanie ASTR-y najlepiej wyjaśnią nam sami deweloperzy gry:

ASTRA to urządzenie ze sztuczną inteligencją, które może przeskanować czasoprzestrzenną chronologię dowolnego przedmiotu i wysłać go w przeszłość. Jego moce pozwalają na odbudowę rozpadających się kolumn, ale również na podgrzanie zimnej herbaty. To dość imponująca zabawka – fragment opisu The Entropy Centre z karty na Steamie.

Fabuła gry skupia się wokół katastrofy, która pochłonęła całą ludzkość. Wydaje się, że to nasza protagonistka jest ostatnią żyjącą osobą i jej zadaniem jest rozwikłanie tajemnicy zagłady Ziemi poprzez zgłębienie sekretów stacji kosmicznej na jej orbicie – tytułowego Centrum Entropii.

Gracze zachwyceni

Gra miała swoją premierę 3 listopada i od tamtej pory doczekała się prawie 450 recenzji na Steamie, z czego 94% to pochwały. The Entropy Centre ma również wysoką średnią ocen w serwisie Metacritic – w tym momencie jest to 81 oczek na 100 (dotyczy wersji na PC). Poniżej cytujemy kilka wybranych opinii:

Całkiem przyzwoita gra, jak pierwszy Portal, ale z „czaso-spluwą” zamiast „portalo-spluwą”. Tajemnicze otoczenie, zagadki do rozwiązania, sympatyczne AI robiące za narratora, wszystko jest fajne.

Piękna grafika i ścieżka dźwiękowa sprawiają, że The Entropy Centre jest bardzo miłą dla zmysłów grą. Chciałbym, żeby w miała multiplayer, jak Portal 2.

Tak brzmi opinia użytkownika Sir_Fred na Steamie. Z kolei w recenzji zamieszczonej na stronie PC Invasion możemy przeczytać:

The Entropy Centre to zdecydowanie jedna z najlepszych pierwszoosobowych gier logicznych, jakie są na rynku. Jeśli jest to gatunek dla Was, powinniście być zadowoleni z tego, co produkcja ma do zaoferowania.

Ta spora liczba pozytywnych rekomendacji brzmi naprawdę obiecująco. Grę w tym momencie można na Steamie dostać za nieco ponad 80 zł. Oprócz PC, The Entropy Centre pojawiło się również na PS4, PS5 oraz Xboksach One i Series X|S.

Michał Ciężadlik

Michał Ciężadlik

Półprofesjonalny muzyk, którego zajawka zaczęła się w dzieciństwie i żyje do tej pory. Za dzieciaka myślał, że zostanie gwiazdą rocka (i po dziś dzień ma niewielką nadzieję, że to się spełni). Był w kilku zespołach w okresie liceum i studiów, ale z żadnym nie odniósł sukcesów, lecz po części żyje z muzyki – niestety, grając do kotleta i na weselach. Studiuje dziennikarstwo i swoje pierwsze kroki stawiał w radiu, lecz nie zagrzał tam długo miejsca, wolał poszukać czegoś innego. Imał się różnych zawodów, często zupełnie niezwiązanych z zawodem; przez kilka lat był nawet barmanem. Do Gry-Online.pl trafił w grudniu 2020 roku i od tamtej pory jest lojalnym padawanem Newsroomu, chociaż współpracował również z Friendly Fire, gdzie zajmował się TikTokiem. W grach obecnie preferuje multi nad singla; w CS:GO spędził łącznie ponad 1100h, w League of Legends prawdopodobnie drugie tyle, chociaż dobrą grą singlową również nie pogardzi.

więcej

E3 2021