Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 kwietnia 2021, 13:29

Za cameo w Marvelu zarobił więcej niż za wymyślenie Zimowego Żołnierza

Ed Brubaker wypowiedział się na temat swoich zarobków związanych ze współtworzeniem postaci Zimowego Żołnierza. Okazuje się, że więcej zapłacono mu za cameo w jednym z filmów MCU.

W SKRÓCIE:
  • Ed Brubaker zarobił na stworzeniu Zimowego Żołnierza mniej niż na swoim cameo w MCU.
  • Jest to związane ze specyficzną formą wynagradzania autorów przez wydawnictwa komiksowe.
  • Problem ten istnieje w branży od bardzo wielu lat.

Ed Brubaker to scenarzysta komiksowy, który we współpracy ze Steve’em Eptingiem odpowiada za przywrócenie do życia Bucky’ego Barnesa w postaci Zimowego Żołnierza. Bohater ten został przez niego stworzony w 2004 roku i od tamtego czasu pojawiał się w niezliczonych komiksach oraz kilku filmach MCU. W wywiadzie udzielonym w ramach podcastu Fatman Beyond autor zdradził jednak, że za powołanie Zimowego Żołnierza do życia otrzymał wynagrodzenie mniejsze niż za cameo w jednym z filmów Marvela.

Brubaker pojawił się na dosłownie kilka sekund w filmie Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz. Nie powiedział w nim też żadnego słowa. Pieniądze, jakie otrzymał za tę rolę z pewnością nie były więc wygórowaną sumą. Mimo to starczyły, by przewyższyć zarobki z wykreowania Zimowego Żołnierza. Fakt ten związany jest z systemem wynagradzania autorów, jaki panuje w Marvel Comics oraz innych wydawnictwach komiksowych.

Za cameo w Marvelu zarobił więcej niż za wymyślenie Zimowego Żołnierza - ilustracja #1
Ed Brubaker (pierwszy od lewej) w Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz

Autor zwrócił uwagę, że firmy te wynagradzają swoich rysowników i scenarzystów według z góry ustalonych założeń. Twórca otrzymuje pieniądze za określony komiks, który współtworzył. Jeśli wprowadził w nim nową postać, która następnie zyskuje popularność, nie czerpie on z tego żadnych korzyści. Brubaker otrzymał więc wynagrodzenie za serię komiksów, przy której pracował i w której wprowadził Zimowego Żołnierza. Pieniądze, które Marvel zarobił na kolejnych dziełach z tą postacią całkowicie omijały autora.

Problem ten nie jest nowym zjawiskiem. Kontrowersje tego rodzaju otaczały również Supermana, którego twórcy Jerry Siegel i Joe Shuster zdecydowali się na pozwanie DC Comics, żądając dodatkowego wynagrodzenia w zamian za prawa do bohatera. Podobna sytuacja miała również miejsce w przypadku Kapitana Ameryki stworzonego przez Joe Simona i Jacka Kirby’ego. Autorzy ci musieli walczyć o dostosowanie ich wynagrodzenia do rosnącej popularności bohatera.

Jednocześnie w przypadku Brubakera w oczy rzuca się nie tylko jego sytuacja finansowa. Scenarzysta wyraźnie okazuje również swoje rozgoryczenie działaniami Marvela względem jego osoby. Uważa on, że nie został potraktowany w odpowiedni sposób po premierze filmu Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz. Jego cameo było mikroskopijne, a dodatkowo nie otrzymał on zaproszenia na pokaz premierowy produkcji oraz imprezę mającą miejsce zaraz po nim. Jak sam to podsumował:

Kochałem pracę dla Marvela. To był naprawdę wspaniały okres. Ale jednocześnie czuję, że mogliby być trochę bardziej szczodrzy. Chociażby zapraszać nas na afterparty.

Przemysław Dygas

Przemysław Dygas

Pierwsze dziennikarskie teksty publikował jeszcze na prywatnym blogu, który na szczęście od dawna nie istnieje. Później zajął się pisaniem na poważnie, gdy jego newsy i recenzje trafiły na portal filmowy, o którym lepiej już jednak nie wspominać. Z czasem zmienił otoczenie i dołączył do ekipy Gry-Online. Na „łamach” serwisu opublikował masę newsów, nieco recenzji i trochę felietonów. Obecnie prowadzi serwis Cooldown.pl. W wolnym czasie stara się nadążać za premierami nowych strategii i RPG-ów. Oczywiście o ile nie powtarza po raz enty Pillars of Eternity lub Mass Effecta. Lubi też kinematografię i stara się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać pobliskie kino, by być na bieżąco z interesującymi go filmami.

więcej