Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 września 2021, 14:00

autor: Adam Królak

E-sport staje się sportem zawodowym w Tajlandii

Rząd Tajlandii zdecydował, że sport elektroniczny będzie traktowany na równi z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi. Tym samym zawodowi gracze mogą liczyć na wsparcie państwa i lepsze perspektywy rozwoju.

Tajska federacja e-sportowa pochwaliła się uzyskaną zgodą rządu na otrzymywanie funduszy i wsparcia od tajskiego Funduszu Promocji Sportu Zawodowego. Oznacza to, że rozgrywki komputerowe zostały zaliczone do kategorii sportu profesjonalnego obok piłki nożnej czy koszykówki.

Przedstawiciele tajskiego urzędu będą od teraz pomagać e-sportowcom w rozwijaniu skrzydeł, a także promować ich w kraju i za granicą. Ponadto zostaną stworzone organa zarządzające zawodowymi wydarzeniami e-sportowymi, klubami i związkami. Dzięki temu elektroniczna rozgrywka jest już czternastym sportem oficjalnie uznawanym przez Urząd Sportu Tajlandii, będący instytucją podlegającą Ministerstwu Sportu i Turystyki.

E-sport staje się sportem zawodowym w Tajlandii - ilustracja #1

Okazuje się, że tajski rząd już od jakiegoś czasu blisko współpracował z TESF (Tajską Federacją E-sportową), pomagając w przygotowywaniu regionalnych zawodów oraz organizując pracownikom rządowym szkolenia mające pomóc w zrozumieniu branży e-sportowej. Tego typu kursy odbyły się między innymi dla pracowników sektora publicznego w prowincji Phuket.

Ministerstwo Turystyki i Sportu Tajlandii sponsorowało już e-sportowe wydarzenia w przeszłości. Było tak choćby przy okazji ESL One Thailand 2020, gdzie pula nagród sięgała 200 tysięcy dolarów (prawie 800 tysięcy złotych). Z kolei TESF organizowało wiele innych eventów, współpracując z dużymi markami, np. Razerem i Samsungiem.

Zawodnicy i fani e-sportu mają nadzieję, że wprowadzone zmiany zwiększą popularność tej formy rywalizacji i stworzą ścieżkę zawodową dla wielu graczy. Te wizje wiążą się także z chęcią lepszych zarobków i większej puli nagród w organizowanych turniejach. Podobne kroki podjęto już w 2003 roku w Chinach, gdzie dziedzina ta została uznana przez rząd za sport. Natomiast e-sportowiec od 2019 roku widnieje tam jako oficjalny zawód.

Adam Królak

Adam Królak

Pecetowiec, pasjonat starszych i zapomnianych produkcji z duszą (głównie gier RPG i strategicznych), w które grywa po dziś dzień. Często wraca też do gier 8-bitowych, w które zagrywał się w dzieciństwie. Chętnie podróżuje i uczy się języków. Interesuje się Azją z naciskiem na Indonezję, Japonię i Koreę. Lubi kino azjatyckie, indonezyjską kuchnię i książki fantasy.

więcej