Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2020, 10:53

autor: Aquma

DualSense ma gałki analogowe DualShocka 4

Materiał, który pojawił się na platformie YouTube, pokazuje, że w padzie do konsoli PlayStation 5 – DualSense – wykorzystano takie same gałki analogowe jak w DualShocku 4.

W SKRÓCIE:

  1. youtuber Tronix Fix otworzył na filmie pada DualSense;
  2. kontroler jest znacznie bardziej zaawansowany od DualShocka 4;
  3. materiał prezentuje m.in. mechanizm działania adaptacyjnych triggerów;
  4. jedynym poważnym minusem jest wykorzystanie takich samych gałek analogowych, jak w poprzedniej generacji (bywają awaryjne).

Film zamieszczony na kanale Tronix Fix ujawnia, że pad do konsoli PlayStation 5 – DualSense – został wyposażony w dokładnie takie same gałki analogowe, jak jego poprzednik, czyli DualShock 4. Niestety oznacza to, że możemy mieć do czynienia z podobnymi problemami z tzw. driftem, czyli samoczynnym wskazywaniem kierunku.

Materiał pokazuje też, jak są skonstruowane tzw. adaptacyjne triggery. Mechanizm składa się z silniczka połączonego z przypominającą śrubę spiralą, która „wkręca” się w zębatkę powiązaną z przyciskiem. Silnik może zablokować spiralę i tym samym zatrzymać trigger w określonej pozycji lub zmodyfikować poziom oporu, na który natrafia palec gracza.

DualSense ma gałki analogowe DualShocka 4 - ilustracja #1
Adaptacyjne triggery DualSense od środka.
DualSense ma gałki analogowe DualShocka 4 - ilustracja #2
Porównanie triggerów DualSense i DualShocka 4.

Warto też zwrócić uwagę na silniki odpowiedzialne za wibracje. Są one przeszło dwukrotnie większe od tych, które zastosowano w DualShocku 4.

DualSense ma gałki analogowe DualShocka 4 - ilustracja #3
Silnik wibracyjny DualSense (po lewej) kontra rozwiązanie z ósmej generacji (prawa strona).

Autor filmu podkreśla też, że pad został zbudowany modułowo – możemy wymienić większość kluczowych elementów, co powinno ułatwić naprawę. Ogólnie youtuber jest pod wrażeniem technologii stworzonej przez Sony – pad jest znacznie bardziej zaawansowany od swojego poprzednika, a wspomniane gałki analogowe są tak naprawdę jedynym poważnym minusem (nie ma też pewności, jak skomplikowane mechanizmy przetrwają próbę czasu).

  1. Sprawdzamy pad do PS5 - DualSense to mała rewolucja
  2. PS5 w redakcji GRYOnline.pl, nowa generacja w komplecie
  3. PlayStation 5 – strona oficjalna