Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 maja 2025, 15:07

autor: Kamil Kleszyk

Brutalny FPS o schyłku zimnej wojny stawia na „bezkompromisowy realizm”. Po latach rozwoju na Steam wreszcie można sprawdzić Afterconflict w akcji

Na platformę Steam zawitało demo FPS-a Afterconflict. Produkcja pokazuje, co by było, gdyby zimna wojna przerodziła się w globalny konflikt zbrojny.

Źródło fot. MicroProse.
i

Po latach rozwoju FPS Afterconflict jest już dostępny na Steamie. Co prawda chodzi na razie o wersję demonstracyjną, ale biorąc pod uwagę, ile graczom przyszło na nią czekać (pierwsze wpisy na temat gry pochodzą z 2019 roku), jest to nie lada wydarzenie.

Produkcja przypominająca chociażby Arma III, przedstawia nam alternatywną wersję historii, w której zimna wojna przerodziła się w III wojnę światową. W grze trafiamy w sam środek brutalnego konfliktu pomiędzy armiami NATO i Układu Warszawskiego.

Z opisu Afterconflict wynika, że twórcy starali się możliwie jak najwierniej przedstawić dostępne wówczas zasoby każdej ze stron, „od najnowszej, najlepszej technologii frontowej, jaką świat ma do zaoferowania, po sprzęt wyciągnięty z długo zamkniętych skrzyń w desperackiej walce o przetrwanie”. Skrupulatne podejście deweloperów widać nie tylko w realistycznie oddanych broniach i pojazdach, ale także w sposobie ich działania. Gracze powinni więc przygotować się na lufy karabinów wypaczające się pod wpływem wysokich temperatur, naboje blokujące działanie broni oraz pociski odbijające się pod niespodziewanym kątem od celu.

Aby przetrwać, trzeba będzie szybko reagować na wydarzenia na polu bitwy, stosując rozmaite taktyki. W razie problemów można skorzystać m.in. z opcji wsparcie z powietrza. Warto dodać, że silnik, na którym zbudowana jest gra, pozwoli w przyszłości graczom tworzyć modyfikacje.

Wspomniana wersja demonstracyjna strzelanki zawiera „podstawowy poligon umiejscowiony gdzieś w bloku wschodnim”. Gracze mogą wypróbować podstawowe funkcje gry oraz rozmaite bronie, pojazdy i elementy wyposażenia. Do wyboru twórcy oddali nam jedną z dwóch frakcji: ZSRR i DDR.

Deweloperzy podkreślają, że wszystkie opinie na temat dema posłużą do jego udoskonalenia.

Jako że Afterconflict korzysta z niestandardowego silnika, prosimy abyście mieli na uwadze, że demo jest rozwijane w toku; w miarę napływania opinii będziemy je przetwarzać i wydawać różne aktualizacje, zarówno duże, jak i małe, w postaci nowej zawartości, poprawek, zmian optymalizacyjnych i wszystkiego, co możemy zrobić, aby Twoje wrażenia z naszego dema były jak najbardziej przyjemne – tłumaczą autorzy.

Zachęcam do zapoznania się z częściową specyfikacją taktycznej strzelanki Afterconflict.

Afterconflict – minimalne wymagania sprzętowe PC

  1. System operacyjny: Windows 10 / 11
  2. Pamięć RAM: 4 GB
  3. Karta graficzna: 2 GB VRAM, obsługująca Shader Model 5.0
  4. Wersja DirectX: 11

Afterconflict – zalecane wymagania sprzętowe PC

  1. System operacyjny: Windows 10 / 11
  2. Pamięć RAM: 8 GB
  3. Karta graficzna: 4 GB VRAM, obsługująca Shader Model 5.0
  4. Wersja DirectX: 12

Data premiery pełnej wersji Afterconflict nie jest jeszcze znana, podobnie zresztą jak debiutu we wczesnym dostępie. Gra nie oferuje języka polskiego.

MicroProse

MicroProse

MicroProse

MicroProse

  1. Afterconflict – oficjalna strona

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej