Apple wysyła jednego ze swoich menedżerów do Chin z wielką misją: przekonać, że 8 GB pamięci RAM wystarczy

Podstawowe MacBooki posiadają tylko 8 GB pamięci RAM. Apple nadal uparcie przekonuje, że tu nie wypada pisać „tylko”, a ta ilość pamięci w zupełności wystarczy przeciętnemu użytkownikowi.

tech
Arkadiusz Strzała18 kwietnia 2024
2
Źrodło fot. Apple
i

Apple nadal upiera się, że 8 GB pamięci RAM powinno wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi. Możliwe, że niezbyt wierzą w to Chińczycy, gdyż firma zdecydowała się na wysłanie swoich przedstawicieli do Chin, aby tam przekonywali do poglądu na temat wielkości pamięci w wywiadach dla lokalnych mediów. Cóż, Apple ma prawo mieć swoje zdanie, nie po raz pierwszy zresztą forsuje dziwaczne poglądy.

Naprawdę, 8 GB RAM-u Wam wystarczy

Dla chińskich mediów IT Home wypowiedzieli się wiceprezes Apple ds. inżynierii, Kate Bergeron, i Evan Buyze, członek zespołu ds. marketingu produktów Mac. Według nich Apple wie, jakie dokładnie działania wykonuje przeciętny posiadacz komputerów MacBook Air i Pro. I do tych zastosowań powinno wystarczyć 8 GB pamięci RAM – taką ilość oferują podstawowe (najtańsze) wersje tych urządzeń.

8 GB pamięci wystarcza do wykonywania typowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, przesyłanie strumieniowe treści oraz dokonywanie lekkich edycji zdjęć i filmów. Do tego typu działań odpowiednim wyborem jest 8 GB pamięci, która zapewnia dobrą wydajność dla przeciętnego użytkownika – Apple.

W 2016 roku najbardziej podstawowe wersje MacBooków posiadały 4 GB pamięci RAM, wtedy jednak Apple zwiększyło tą wartość do 8 GB i taka pozostaje do dzisiaj. Czy w 2024 roku to nadal może być odpowiednie dla użytkownika? Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjąć z szafy 8-letniego MacBooka i używać go np. do przeglądania Internetu. Ta czynność będzie działać sprawnie nawet na 4 GB pamięci. Nawet można się pokusić o prace edycyjne na obrazach itp.

To wszystko będzie możliwe do wykonania, pamiętajmy, że każdy system operacyjny ma w zanadrzu zaawansowane funkcje pamięci wirtualnej, gdy zabraknie fizycznego RAM-u. Nie wyskoczy nam nagle błąd braku pamięci, komputer się nie zawiesi tak, jak bywało to w dawnych czasach. Ucierpi jedynie komfort pracy, gdyż wiele zadań będzie wykonywanych dłużej. Przeglądarka zacznie działać z wyczuwalnym lagiem, edytowanie dużego pliku wideo może nagle stać się udręką.

8 GB pamięci RAM może wystarczyć tylko do mniej wymagających gier. Źródło: Apple - Apple wysyła jednego ze swoich menedżerów do Chin z wielką misją: przekonać, że 8 GB pamięci RAM wystarczy - wiadomość - 2024-04-18
8 GB pamięci RAM może wystarczyć tylko do mniej wymagających gier. Źródło: Apple

Możemy potwierdzić to mając porównanie w pracy na 8-gigabajtowym MacBooku i modelem z 16 GB pamięci RAM. Składanie materiałów filmowych trwa znacznie krócej na tym drugim. Z kolei programy graficzne od Adobe potrafią czasem wyświetlać błędy na komputerze z 8 GB RAM-u. Wydajność w grach chyba nawet nie wymaga komentarza. Podstawowy MacBook Air faktycznie może się sprawdzać, gdy użytkownik tylko przegląda Internet i ew. wykonuje lekkie zadania. Dla niego różnice w działaniu mogą być niezauważalne, a przynajmniej będzie ich nieświadomy, dopóki bezpośrednio nie doświadczy szybkości działania na 16-gigabajtowej wersji sprzętu.

Apple chyba nie do końca trafnie ocenia poczucie komfortu pracy swoich klientów. Nie musimy jednak na to liczyć, wystarczy wybrać MacBooka Air w lepszej wersji. Tu jest jednak mały problem, o ile tą podstawową możemy już kupić za 4999 zł, to wersja z 16 GB pamięci RAM kosztuje znacznie więcej, nawet powyżej 8000 zł. Dzieje się tak dlatego, że wraz z większą ilości RAM-u pozostałe podzespoły także otrzymujemy lepsze – m.in. dysk 512 GB zamiast 256 GB, oraz procesor z mocniejszym układem graficznym.

MacBook Air 2024 13.6” w sklepie MediaExpert

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Najpierw zrobiły to Indie, teraz Stany Zjednoczone pokrywają swoje kanały irygacyjne panelami słonecznymi

Najpierw zrobiły to Indie, teraz Stany Zjednoczone pokrywają swoje kanały irygacyjne panelami słonecznymi

Koty i róż. Tak prezentuje się wyjątkowo uroczy RTX 4060

Koty i róż. Tak prezentuje się wyjątkowo uroczy RTX 4060

Spór o szkolenie AI nadal trwa. Kolejne wydawnictwa pozywają Microsoft i OpenAI

Spór o szkolenie AI nadal trwa. Kolejne wydawnictwa pozywają Microsoft i OpenAI

Ranking najlepszych klimatyzatorów typu split. Top modele w 2024 roku

Ranking najlepszych klimatyzatorów typu split. Top modele w 2024 roku

Oznaczenia procesorów Intel - co oznaczają nazwy poszczególnych modeli?

Oznaczenia procesorów Intel - co oznaczają nazwy poszczególnych modeli?