Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 września 2021, 13:35

YouTube banuje szczepionkową dezinformację; rosyjski rząd protestuje

YouTube rozszerza nakładanie blokad na treści szerzące fałszywe informacje o szczepionkach. Nie chodzi już tylko o szczepienia na Covid-19, ale wszystkie pozostałe, co może być kolejnym krokiem w walce z dezinformacją medyczną.

W SKRÓCIE:
  • YouTube będzie blokował fałszywą wiedzę związaną ogólnie ze szczepieniami, nie tylko tymi na Covid-19;
  • Rosyjska telewizja RT oskarża Niemcy o wpływanie na decyzję Google i działanie na niekorzyść Rosji.

YouTube informuje, że od zeszłego roku usunięto ponad 130 tysięcy filmów zawierających fałszywe informacje związane z pandemią i szczepieniami. Polityka walki z dezinformacją medyczną została teraz zaostrzona. Także materiały dotyczące innych szczepionek mogą zostać rozpoznane jako szkodliwe i zablokowane. Wprowadzanie w błąd w ogólnym temacie szczepień może teraz zostać „nagrodzone” banem.

Przykładem może być podawanie chronicznych skutków ubocznych szczepień, negowanie ich skuteczności lub wręcz twierdzenie, jakoby wszczepiana w ciało miała być elektronika – takie „fakty” nie są już dozwolone i YouTube będzie je blokować, a wobec ich autorów wyciągać konsekwencje. Treść komunikatu Google:

W szczególności usuwane będą treści, które fałszywie informują, że zatwierdzone szczepionki są niebezpieczne i powodują przewlekłe skutki zdrowotne, nie zmniejszają przenoszenia lub zapadalności na choroby, lub zawierają błędne informacje na temat substancji w nich zawartych.

Od tych zasad jest kilka wyjątków. Można publikować informacje o szczepieniach, w tym opisy własnych doświadczeń z nimi, o ile nie odbiegają one od wiedzy rozpowszechnianej przez oficjalne organizacje medyczne i WHO. Własne historie mogą jednak nie być zaaprobowane, jeśli ich autor posiada na swoim koncie YouTube przypadki szczepionkowej dezinformacji (np. wcześniejsze blokady lub interwencje moderatorów z tego powodu).

YouTube podaje (w rozmowie z Washington Post), że kanały należące do jednych z najbardziej aktywnych antyszczepionkowców – Josepha Mercoli i Roberta F. Kennedy’ego Jr. – zostały zbanowane. Kanały, w których znajdziemy fałszywe informacje o pozostałych szczepieniach, na razie nie są usuwane. Portal skupia się na dezinformacji związanej z Covid-19, a na wprowadzenie w pełni nowych zasad potrzebuje czasu.

Zmiany te wchodzą w życie dzisiaj i jak w przypadku każdej znaczącej aktualizacji zasad, potrzeba czasu, aby nasze systemy w pełni je wdrożyły.

Ciekawym przypadkiem jest niemieckojęzyczny kanał rosyjskiej telewizji Russia Today (RT). Został on zablokowany na YouTube już kilka dni wcześniej z powodu podawania błędnych faktów na temat szczepień covidowych. RT uruchomiło więc swój drugi kanał DFP (Der Fehlende Part), z którym Google postąpiło podobnie. Na te wydarzenia zareagowała rosyjska agencja odpowiedzialna za nadzór nad środkami masowego przekazu – Roskomnadzor.

Oczekuje ona od Google przywrócenia kanałów RT, a w razie odmowy grozi grzywną i blokadą portalu YouTube na terenie Rosji. Redaktor naczelna RT, Margarita Simonyan, tak skomentowała zastosowanie tych środków przez Google:

To jest prawdziwa wojna medialna wypowiedziana przez państwo niemieckie państwu rosyjskiemu.

Oskarża w ten sposób Niemcy o wpływanie na decyzję Google. W następnych wpisach Twittera Margarita Simonyan podaje informacje o możliwych sankcjach zastosowanych przez Rosję:

Bardzo się cieszę, że Rosja niezwłocznie wprowadzi zakaz dla Deutsche Welle i innych niemieckich mediów w Rosji, a także zamknie biura ARD i ZDF. Nie wspominając już o sankcjach dla samego YouTube’a.

Cóż, ciężko to nawet skomentować – szykuje się „drama” na całego. Mogą na tym ucierpieć rosyjscy internauci, gdy Roskomnadzor w ten sposób ograniczy im dostęp do rzetelnych informacji. A jest w stanie to zrobić, gdyż ma techniczne możliwości. Podczas walki z pandemią próby uporządkowania medycznych faktów zostały odebrane jako zagrywki polityczne między państwami, nad czym pozostaje tylko ubolewać.

YouTube banuje szczepionkową dezinformację; rosyjski rząd protestuje - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.