Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 maja 2018, 12:48

autor: ElMundo

Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych

Informacje sprzed kilku dni znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Microsoft oficjalnie zaprezentował Adaptive Controller – specjalny kontroler przeznaczony dla osób niepełnosprawnych z różnorodnymi dysfunkcjami fizycznymi.

Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych  - ilustracja #1

Zaledwie dwa dni temu informowaliśmy Was o tym, że Microsoft pracuje nad specyficznie wyglądającym kontrolerem, który będzie przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i w założeniach ma umożliwić rozgrywkę osobom z różnymi dysfunkcjami, głównie w zakresie rąk. Nie musieliśmy czekać długo, by uzyskać potwierdzenie tych informacji - Microsoft oficjalnie zapowiedział powstanie urządzenia o nazwie Adaptive Controller.

Teraz widać, że w rodzinie Xboksa One brakowało urządzenia przeznaczonego dla niepełnosprawnych. - Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych  - wiadomość - 2018-05-17
Teraz widać, że w rodzinie Xboksa One brakowało urządzenia przeznaczonego dla niepełnosprawnych.

Nowy kontroler ma obsłużyć zarówno konsolę Xbox One, jak i pecety z Windowsem 10, zastępując oficjalnego gamepada Microsoftu. Centralnym elementem pada są dwa ogromne przyciski - są one w pełni programowalne, więc każdy użytkownik może dostosować ich możliwości do własnych potrzeb, określając ich funkcje w danej grze. Na wyposażeniu kontrolera znajdziemy także gniazdo słuchawkowe, które pozwoli na przekazanie lepszych wrażeń z rozgrywki osobom z problemami ze słuchem.

Uwagę zwraca jednak zestaw aż szesnastu złącz umieszczonych z tyłu kontrolera. To gniazda pozwalające na podłączenie dodatkowych akcesoriów, które umożliwią zastąpienie podstawowych klawiszy, takich jak triggery czy bumpery, za pośrednictwem dodatkowych sprzętów, tworzonych przez największych producentów w branży, takich jak Logitech czy PDP. Co ważne, będą one obsługiwane zarówno za pośrednictwem rąk, jak i nóg, a ich konstrukcja ma pozwolić na zabawę graczom z naprawdę szerokim zakresem dysfunkcji, co pokazuje zresztą materiał zapowiadający nowy kontroler Microsoftu.

Przedstawiciele giganta z Redmond zapewnili, że prace nad urządzeniem trwają już od kilku lat, a w procesie jego tworzenia bierze udział kilka fundacji zajmujących się poprawą losu niepełnosprawnych, które pomagały swoimi celnymi uwagami w stworzeniu sprzętu przystępnego dla wielu różnych grup osób z dysfunkcjami. Dodajmy jeszcze, że sprzęt został wyposażony w łączność Bluetooth, a bateria ma pozwolić na 25 godzin korzystania z urządzenia bez konieczności jego ładowania.

Producenci zewnętrzni zatroszczą się o stworzenie rozbudowanego zestawu dodatkowych akcesoriów. - Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych  - wiadomość - 2018-05-17
Producenci zewnętrzni zatroszczą się o stworzenie rozbudowanego zestawu dodatkowych akcesoriów.

Microsoft Adaptive Controller ma zadebiutować na rynku pod koniec tego roku w cenie 99,99 dolarów. Nie jest to mało, ale trzeba pamiętać, że urządzenie jest kierowane do konkretnego grona odbiorców, mimo wszystko znacznie mniejszego niż w wypadku standardowych kontrolerów. Dodatkowe moduły, podłączane do pada za pośrednictwem gniazd, będzie trzeba już dokupić samodzielnie, co powoduje dodatkowe koszty związane z użytkowaniem urządzenia. W wypadku tego sprzętu wydaje się to jednak sprawa drugorzędna - jeśli nowy kontroler Microsoftu sprawi, że osoby niepełnosprawne będą w stanie czerpać ogromną przyjemność z rozgrywki w różnorodne tytuły, to dla wielu osób Adaptive Controller stanie się sprzętem absolutnie bezcennym.

  1. Strona główna Microsoftu