Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 maja 2018, 12:48

autor: ElMundo

Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych

Informacje sprzed kilku dni znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Microsoft oficjalnie zaprezentował Adaptive Controller – specjalny kontroler przeznaczony dla osób niepełnosprawnych z różnorodnymi dysfunkcjami fizycznymi.

Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych  - ilustracja #1

Zaledwie dwa dni temu informowaliśmy Was o tym, że Microsoft pracuje nad specyficznie wyglądającym kontrolerem, który będzie przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i w założeniach ma umożliwić rozgrywkę osobom z różnymi dysfunkcjami, głównie w zakresie rąk. Nie musieliśmy czekać długo, by uzyskać potwierdzenie tych informacji - Microsoft oficjalnie zapowiedział powstanie urządzenia o nazwie Adaptive Controller.

Teraz widać, że w rodzinie Xboksa One brakowało urządzenia przeznaczonego dla niepełnosprawnych. - Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych  - wiadomość - 2018-05-17
Teraz widać, że w rodzinie Xboksa One brakowało urządzenia przeznaczonego dla niepełnosprawnych.

Nowy kontroler ma obsłużyć zarówno konsolę Xbox One, jak i pecety z Windowsem 10, zastępując oficjalnego gamepada Microsoftu. Centralnym elementem pada są dwa ogromne przyciski - są one w pełni programowalne, więc każdy użytkownik może dostosować ich możliwości do własnych potrzeb, określając ich funkcje w danej grze. Na wyposażeniu kontrolera znajdziemy także gniazdo słuchawkowe, które pozwoli na przekazanie lepszych wrażeń z rozgrywki osobom z problemami ze słuchem.

Uwagę zwraca jednak zestaw aż szesnastu złącz umieszczonych z tyłu kontrolera. To gniazda pozwalające na podłączenie dodatkowych akcesoriów, które umożliwią zastąpienie podstawowych klawiszy, takich jak triggery czy bumpery, za pośrednictwem dodatkowych sprzętów, tworzonych przez największych producentów w branży, takich jak Logitech czy PDP. Co ważne, będą one obsługiwane zarówno za pośrednictwem rąk, jak i nóg, a ich konstrukcja ma pozwolić na zabawę graczom z naprawdę szerokim zakresem dysfunkcji, co pokazuje zresztą materiał zapowiadający nowy kontroler Microsoftu.

Przedstawiciele giganta z Redmond zapewnili, że prace nad urządzeniem trwają już od kilku lat, a w procesie jego tworzenia bierze udział kilka fundacji zajmujących się poprawą losu niepełnosprawnych, które pomagały swoimi celnymi uwagami w stworzeniu sprzętu przystępnego dla wielu różnych grup osób z dysfunkcjami. Dodajmy jeszcze, że sprzęt został wyposażony w łączność Bluetooth, a bateria ma pozwolić na 25 godzin korzystania z urządzenia bez konieczności jego ładowania.

Producenci zewnętrzni zatroszczą się o stworzenie rozbudowanego zestawu dodatkowych akcesoriów. - Xbox Adaptive Controller oficjalnie. Wielka pomoc dla niepełnosprawnych  - wiadomość - 2018-05-17
Producenci zewnętrzni zatroszczą się o stworzenie rozbudowanego zestawu dodatkowych akcesoriów.

Microsoft Adaptive Controller ma zadebiutować na rynku pod koniec tego roku w cenie 99,99 dolarów. Nie jest to mało, ale trzeba pamiętać, że urządzenie jest kierowane do konkretnego grona odbiorców, mimo wszystko znacznie mniejszego niż w wypadku standardowych kontrolerów. Dodatkowe moduły, podłączane do pada za pośrednictwem gniazd, będzie trzeba już dokupić samodzielnie, co powoduje dodatkowe koszty związane z użytkowaniem urządzenia. W wypadku tego sprzętu wydaje się to jednak sprawa drugorzędna - jeśli nowy kontroler Microsoftu sprawi, że osoby niepełnosprawne będą w stanie czerpać ogromną przyjemność z rozgrywki w różnorodne tytuły, to dla wielu osób Adaptive Controller stanie się sprzętem absolutnie bezcennym.

  1. Strona główna Microsoftu
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach