Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 maja 2019, 09:40

autor: ElMundo

W kwietniu na Steam Windows 7 zyskuje bardziej niż Windows 10

Steam opublikował właśnie tradycyjną, comiesięczną ankietę sprzętową, tym razem podsumowującą preferencje użytkowników tego serwisu w kwietniu. Uwagę zwraca chociażby wzrost liczby posiadaczy pecetów z systemem Windows 7.

W kwietniu na Steam Windows 7 zyskuje bardziej niż Windows 10 - ilustracja #1

Jak co miesiąc serwis cyfrowej dystrybucji gier Steam dzieli się z nami ciekawymi statystykami pokazującymi preferencje sprzętowe użytkowników tej platformy. To, co niewątpliwie dziwi w kontekście wykorzystywanych przez graczy systemów operacyjnych to fakt, że na przestrzeni ostatniego miesiąca wzrosła ilość posiadaczy pecetów z systemem Windows 7 – co prawda zaledwie o 0,48% do poziomu 24,27%, ale siódemka odnotowała lepszą dynamikę wzrostu od Windowsa 10 (0,26%).

To dziwi, bowiem już na początku przyszłego roku proces wsparcia dla swojego dziesięcioletniego systemu zakończy Microsoft. Wygląda na to, że użytkownicy „siódemki” wciąż niechętnie przesiadają się na nowego OS-a i ewentualne porzucenie wsparcia dla tej wersji ze strony Valve byłoby sporym błędem zważywszy na fakt, że bazuje na niej blisko jedna czwarta użytkowników tej platformy. Wiele wskazuje także na to, że za sporą dynamiką wzrostu Windowsa 7 stoją nowi gracze z Chin, którzy często korzystają z komputerów bazujących na tej odsłonie systemu od Microsoftu.

W kwestii wykorzystywanego przez graczy sprzętu statystyki zmieniły się tylko w minimalnym stopniu względem marcowej ankiety – w segmencie procesorów AMD zyskało nieco ponad pół punkta procentowego, ale jego udziały w rynku wciąż wynoszą niespełna 19% wobec niekwestionowanej dominacji Intela (81,33%). Obóz „czerwonych” odnotował także niewielkie zyski na poletku kart graficznych – AMD może pochwalić się wynikiem na poziomie 15,31%, podczas gdy GPU Nvidii znajdują się w komputerach 74,8% ankietowanych.

Szybko wzrasta z kolei odsetek osób posiadających w swoich pecetach 16 GB pamięci RAM – to 33,61% wobec 37,73% pecetów z 8 GB RAM i można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach dokona się w tym aspekcie spodziewana zmiana „lidera”. Ankieta pokazuje także, że gracze dbają o to, by nie zabrakło im wolnego miejsca na dysku – nieco ponad połowa przebadanych osób posiada nośniki danych o pojemności większej niż 1 TB.