Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 lutego 2021, 10:05

autor: Sodar

UFO zauważone przez pilota American Airlines; linie odsyłają do FBI

Amerykański pilot w czasie lotu nad południową częścią USA zauważył, że w powietrzu ma towarzystwo. Nie udało się ustalić, co to takiego było, więc można uznać, że spotkał niezidentyfikowany obiekt latający – czyli UFO.

Wielu z nas odbiera określenie „UFO” jako jednoznacznie kojarzące się z przedstawicielami obcej, kosmicznej cywilizacji. Jednak w słowniku lotniczym skrótowiec ten oznacza po prostu niezidentyfikowany obiekt latający (Unidentified Flying Object). Można tak nazwać każdą zauważoną maszynę latającą, której pochodzenia nie udało się ustalić. Bliskie spotkanie z UFO miał całkiem niedawno pilot lotu 2292 American Airlines.

UFO zauważone przez pilota American Airlines; linie odsyłają do FBI - ilustracja #1
Airbus A320 – taki samolot pilotował pilot lotu 2292. Źródło: AirLiners/LiYouyang

Kurs odbył się 21 lutego 2021 roku, pomiędzy Cincinnati a Phoenix. W pewnym momencie, na wysokości 11 kilometrów nad ziemią, pilot Airbusa A320 dostrzegł inny obiekt latający. Miał on podłużny kształt i poruszał się bardzo szybko, przypominał nieco testowy pocisk balistyczny. O godzinie 13:19 czasu lokalnego pilot nadał komunikat radiowy, który został odebrany m.in. w centrum lotów w Albuquerque. W jego treści tak opisał to wydarzenie:

Macie tu jakieś cele? Coś właśnie przeleciało bezpośrednio nad nami. Nie cierpię tego mówić, ale wyglądało jak długi cylindryczny obiekt, który przypominał pocisk manewrujący – poruszający się naprawdę szybko tuż nad nami.

Lot 2292 znajdował się wtedy na zachód od Clayton w stanie Nowy Meksyk. Nie potwierdzono obecności w tym miejscu samolotów wojskowych. 9 minut wcześniej przelatywał tamtędy Learjet 60 i powstały pewne spekulacje, że to był ten „obiekt” widziany przez pilota. Jednak to dużo mniejszy samolot lecący ok. 1,5 km wyżej i 13 km dalej od Airbusa, stąd wątpliwe jest, aby mógł on w ogóle zwrócić uwagę załogi rejsu 2292.

Moment lotu, w którym nastąpiło zauważenie obiektu. - UFO zauważone przez pilota American Airlines; linie odsyłają do FBI - wiadomość - 2021-02-27
Moment lotu, w którym nastąpiło zauważenie obiektu.

Istnieje udostępnione nagranie komunikacji podczas lotu, które zostało przechwycone przez radioamatora i fotografa w stacji telewizyjnej ABC7 z Amarillo – Steve’a Douglassa.

Nie zarejestrowano odpowiedzi radiowej na to zgłoszenie. Rzecznik American Airlines potwierdził nadanie takiego komunikatu, według informacji podanej dla serwisu FoxNews. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała krótkie oświadczenie, które brzmi:

Pilot zgłosił, że zauważył obiekt nad Nowym Meksykiem krótko po południu w niedzielę 21 lutego 2021 roku. Kontrolerzy ruchu lotniczego FAA nie zauważyli żadnego obiektu w okolicy na swoich radarach.

O sprawie zostało poinformowane FBI, co potwierdził rzecznik prasowy Frank Connor (źródło):

FBI wie o zgłoszonym incydencie. (…) Chociaż naszą polityką nie jest ani potwierdzanie, ani odrzucanie doniesień.

W stanie Nowy Meksyk zlokalizowany jest poligon rakietowy White Sands. Recznik placówki Scott Stearns stwierdził, że w tym dniu nie odbywały się testy pocisków rakietowych. Nie wie więc, co spotkał pilot lotu 2292, ale to na pewno nie ich rakieta. Mało prawdopodobne jest, aby ktokolwiek wystrzelił pocisk bojowy w komercyjną przestrzeń powietrzną. Przy braku wiarygodnego wyjaśnienia, które nie padło ze strony linii lotniczych, FBI czy wojska, można ten przypadek zakwalifikować jako obecnie niewyjaśniony.

UFO zauważone przez pilota American Airlines; linie odsyłają do FBI - ilustracja #3
Bywa, że piloci lotów komercyjnych i wojskowych raportują spotkania z dziwnymi obiektami

W tym miejscu miały już miejsce podobne zdarzenia. Trzy lata wcześniej pilot mniejszego samolotu także zauważył obiekt o nieustalonym pochodzeniu. Piloci wojskowych myśliwców raportowali podobne zjawiska występujące w pobliżu lub na wschodnim wybrzeżu USA w ostatnich latach.

UFO zauważone przez pilota American Airlines; linie odsyłają do FBI - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.