Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lipca 2022, 12:50

Tesla straciła fotel lidera, wyprzedził ją chiński BYD

Tesla została zdetronizowana na rynku EV – w pierwszej połowie 2022 roku więcej aut elektrycznych sprzedał chiński producent BYD.

Źródło fot. powyżej: BYD

Tesla nie jest już liderem sprzedaży aut elektrycznych. W pierwszej połowie 2022 roku wyprzedził ją chiński motoryzacyjny gigant BYD, jak informuje serwis NotebookCheck. Chińczykom udało się sprzedać więcej aut w tym okresie niż firmie Elona Muska, a tym samym niemal trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2021.

Chiński BYD wyprzedza Teslę

W pierwszej połowie 2022 roku Tesli udało się znaleźć nowych właścicieli dla 564 tys. swoich aut elektrycznych, a tymczasem BYD sprzedał 641 tys. samochodów. Osiągnięcie takiego wyniku może być skutkiem szerszego otwarcia się marki na rynki zachodnie.

Tesla straciła fotel lidera, wyprzedził ją chiński BYD - ilustracja #1
Chiński elektryczny SUV BYD Tang. Źródło: BYD

Samochody BYD stają się coraz popularniejsze w Europie, poczynając od modelu Tang – elektrycznego SUV’a klasy średniej, poprzez sedana BYD Han czy BYD Seal – tańszego konkurenta Tesli Model 3.

Czy warto kupić chińskie auto?

Choć chińskie auta obecnie mogą jeszcze nie budzić zaufania, to pamiętajmy, że podobna sytuacja miała miejsce wcześniej np. z markami koreańskimi, jak KIA czy Hyundai. Obaj producenci jednak dowiedli z czasem swojej jakości i dziś raczej nikt nie ma do nich zastrzeżeń. Wszak kupując auto elektryczne europejskiej marki, np. BMW lub VW jest spora szansa, że w środku znajdziemy pakiet baterii chińskiej firmy CATL lub właśnie BYD.

BYD Auto

BYD można tłumaczyć jako skrótowiec od transkrypcji chińskiej nazwy Biyadi Qiche lub sloganu reklamowego marki Build Your Dreams (z ang. „zbuduj swoje marzenia”). Chińska firma motoryzacyjna założona w 2003 roku skupia się głównie na elektrycznych pojazdach, takich jak samochody osobowe, ciężarówki, autobusy i rowery, a także produkcji baterii do aut elektrycznych. W 2021 roku przychód firmy osiągnął wysokość 16,7 miliarda dolarów.

Tesla straciła fotel lidera, wyprzedził ją chiński BYD - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.