Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 czerwca 2020, 12:24

autor: Aquma

Starlink – Elon Musk zaprasza do testów Internetu

Koncern SpaceX rozpocznie latem beta-testy Internetu działającego w oparciu o system satelitów Starlink. Początkowo testy będą ograniczone do niektórych lokalizacji na północ od równika. Połączenie ma mieć parametry wystarczające nawet do grania.

Starlink – Elon Musk zaprasza do testów Internetu - ilustracja #1
Starlink niedługo wejdzie w fazę beta-testów.

W SKRÓCIE:

  1. latem rozpoczną się beta-testy systemu Starlink;
  2. początkowo będą prowadzone w lokalizacjach na północ od równika – m.in. w Seattle czy Niemczech – ale z czasem mają trafić także do innych części świata.

Portal Decrypt donosi, że latem tego roku firma SpaceX rozpocznie beta-testy swojego systemu Starlink. Testy początkowo będą przeprowadzane w niektórych lokalizacjach na północ od równika (Elon Musk wspomina w tweetach o Seattle i Niemczech), ale z czasem powinny zostać rozszerzone na inne lokalizacje.

Starlink to konstelacja satelitów okalających Ziemię, dzięki którym w niemal każdym zakątku globu możliwy ma być dostęp do szybkiego i taniego Internetu. Głównym celem jest poprawienie jakości połączenia na terenach słabiej zurbanizowanych, ale oferta SpaceX ma być atrakcyjna także dla mieszkańców miast – prędkość Internetu ma sięgać 1 Gb/s, przy opóźnieniu (tzw. pingu) na poziomie 30 ms. To warunki, które powinny wystarczyć nawet do grania.

Starlink – Elon Musk zaprasza do testów Internetu - ilustracja #2
Ziemia otoczona „płaszczem” satelitów – oto plan Elona Muska.

Do końca 2021 roku na orbicie mają funkcjonować tysiące satelitów Starlink (dotychczas wystrzelono ich ponad pięćset). Warto odnotować, że firma Elona Muska nie jest jedynym podmiotem pracującym nad podobną technologią – podobne inicjatywy wprowadzają w życie koncerny OneWeb, Amazon, Facebook, Space Norway czy Telesat.

  1. Starlink – strona oficjalna