Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 maja 2020, 13:22

autor: Sodar

Spaliłeś procesor z serii K? Dostaniesz nowy

Intel rozszerza ubezpieczenia procesorów w ramach Performance Tuning Protection Plan na modele serii K 10. generacji (Comet Lake). Usługa obejmuje jednokrotną wymianę uszkodzonego CPU na nowy.

Spaliłeś procesor z serii K? Dostaniesz nowy - ilustracja #1
Odblokowane procesory generacji Comet Lake. Źródło: Intel

Usługą ubezpieczenia w ramach Performance Tuning Protection Plan (PTPP) do tej pory objęta była 9. generacja układów Intela. Podstawowa zmiana nadająca sens tej informacji to rozszerzenie ochrony także na procesory Comet Lake. A jak już jesteśmy przy nich, rozpoczęto ich przedsprzedaż w polskich sklepach. Zainteresowanych odsyłam do ostatniego akapitu.

W SKRÓCIE:
  • dodatkowe ubezpieczenie, oferowane przez Intela dla odblokowanych procesorów, zostało teraz rozszerzone na 10. generację;
  • niektóre sklepy w Polsce oferują przedsprzedaż stacjonarnych układów Intela generacji Comet Lake, znamy już ceny i prawdopodobną datę dostawy.

Tymczasem poświęćmy trochę miejsca wspomnianej gwarancji. Dotyczy ona tylko niektórych procesorów Intela z odblokowanym mnożnikiem, tj. z dodatkowym symbolem „K”, „KF”, „X” lub „XE”. Ubezpieczenie kosztuje 19,99 dolarów lub 29,99 dolarów, jeśli posiadamy układ z literką „X” w symbolu. Pełną listę obsługiwanych typów, wraz z cenami usługi, można znaleźć na stronie Intela. Pozostałe informacje zawarto zaś w dość obszernym FAQ.

Pokrótce, jeśli posiadamy procesor z wymienionej listy i zamierzamy go podkręcać, można skorzystać z opcji wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Gdy w wyniku naszych działań układ ulegnie uszkodzeniu, mamy prawo do jednokrotnej wymiany na nowy. Gwarancja niestety nie zostaje przeniesiona na nowy procesor. Trwa ona do momentu ustania standardowej gwarancji lub skorzystania z wymiany produktu.

Spaliłeś procesor z serii K? Dostaniesz nowy - ilustracja #2
Stosując overclocking, należy pamiętać o odpowiednim chłodzeniu

Istnieje wyjątek w postaci układu Intel Xeon W-3175X. Ten procesor jest automatycznie objęty gwarancją PTPP. Nie ma potrzeby dodatkowego zakupu. Informacja dla overclockerów korzystających z profili XMP – w tym przypadku także można skorzystać z wymiany w ramach Performance Tuning Protection Plan, ale nie obejmuje ona pamięci RAM. Na stronie Intel można znaleźć podstawy podkręcania, dla tych, którzy dopiero zaczynają zabawę.

Na koniec parę informacji o stacjonarnych procesorach Intela generacji 10. Comet Lake. Niektóre sklepy wprowadziły możliwość przedsprzedaży tych układów (ceny w dniu publikacji).

Modele procesorów Intel generacji 10. wraz z cenami:

  • Intel Core i5-10400F – 849
  • Intel Core i5-10400 – 999
  • Intel Core i5-10600KF – 1299
  • Intel Core i5-10600K – 1449
  • Intel Core i7-10700KF – 1949
  • Intel Core i7-10700K – 2099
  • Intel Core i9-10900KF – 2599
  • Intel Core i9-10900K – 2699

Według informacji podawanych w ofertach nowe procesory pojawią się w sprzedaży 20 maja. Najszybciej zostaną wysłane osobom, które zamówiły je przed sklepową premierą. Data ta może jednak ulec zmianie.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.