Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 maja 2020, 13:22

autor: Sodar

Spaliłeś procesor z serii K? Dostaniesz nowy

Intel rozszerza ubezpieczenia procesorów w ramach Performance Tuning Protection Plan na modele serii K 10. generacji (Comet Lake). Usługa obejmuje jednokrotną wymianę uszkodzonego CPU na nowy.

Spaliłeś procesor z serii K? Dostaniesz nowy - ilustracja #1
Odblokowane procesory generacji Comet Lake. Źródło: Intel

Usługą ubezpieczenia w ramach Performance Tuning Protection Plan (PTPP) do tej pory objęta była 9. generacja układów Intela. Podstawowa zmiana nadająca sens tej informacji to rozszerzenie ochrony także na procesory Comet Lake. A jak już jesteśmy przy nich, rozpoczęto ich przedsprzedaż w polskich sklepach. Zainteresowanych odsyłam do ostatniego akapitu.

W SKRÓCIE:
  • dodatkowe ubezpieczenie, oferowane przez Intela dla odblokowanych procesorów, zostało teraz rozszerzone na 10. generację;
  • niektóre sklepy w Polsce oferują przedsprzedaż stacjonarnych układów Intela generacji Comet Lake, znamy już ceny i prawdopodobną datę dostawy.

Tymczasem poświęćmy trochę miejsca wspomnianej gwarancji. Dotyczy ona tylko niektórych procesorów Intela z odblokowanym mnożnikiem, tj. z dodatkowym symbolem „K”, „KF”, „X” lub „XE”. Ubezpieczenie kosztuje 19,99 dolarów lub 29,99 dolarów, jeśli posiadamy układ z literką „X” w symbolu. Pełną listę obsługiwanych typów, wraz z cenami usługi, można znaleźć na stronie Intela. Pozostałe informacje zawarto zaś w dość obszernym FAQ.

Pokrótce, jeśli posiadamy procesor z wymienionej listy i zamierzamy go podkręcać, można skorzystać z opcji wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Gdy w wyniku naszych działań układ ulegnie uszkodzeniu, mamy prawo do jednokrotnej wymiany na nowy. Gwarancja niestety nie zostaje przeniesiona na nowy procesor. Trwa ona do momentu ustania standardowej gwarancji lub skorzystania z wymiany produktu.

Spaliłeś procesor z serii K? Dostaniesz nowy - ilustracja #2
Stosując overclocking, należy pamiętać o odpowiednim chłodzeniu

Istnieje wyjątek w postaci układu Intel Xeon W-3175X. Ten procesor jest automatycznie objęty gwarancją PTPP. Nie ma potrzeby dodatkowego zakupu. Informacja dla overclockerów korzystających z profili XMP – w tym przypadku także można skorzystać z wymiany w ramach Performance Tuning Protection Plan, ale nie obejmuje ona pamięci RAM. Na stronie Intel można znaleźć podstawy podkręcania, dla tych, którzy dopiero zaczynają zabawę.

Na koniec parę informacji o stacjonarnych procesorach Intela generacji 10. Comet Lake. Niektóre sklepy wprowadziły możliwość przedsprzedaży tych układów (ceny w dniu publikacji).

Modele procesorów Intel generacji 10. wraz z cenami:

  • Intel Core i5-10400F – 849
  • Intel Core i5-10400 – 999
  • Intel Core i5-10600KF – 1299
  • Intel Core i5-10600K – 1449
  • Intel Core i7-10700KF – 1949
  • Intel Core i7-10700K – 2099
  • Intel Core i9-10900KF – 2599
  • Intel Core i9-10900K – 2699

Według informacji podawanych w ofertach nowe procesory pojawią się w sprzedaży 20 maja. Najszybciej zostaną wysłane osobom, które zamówiły je przed sklepową premierą. Data ta może jednak ulec zmianie.