Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 marca 2021, 22:47

Oglądaj z nami start rakiety Starship SN11 [Aktualizacja - kolejny wybuch]

Dzisiaj odbędzie się start kolejnego prototypu statku kosmicznego Elona Muska – Starship SN11. Czy tym razem wszystko przebiegnie zgodnie z planem? Sprawdź, w jakich godzinach oglądać transmisję.

Aktualizacja

Wszystko wskazuje na to, że Starship SN11 niestety eksplodował. Stało się to najprawdopodobniej w momencie podejścia do lądowania. Gęsta mgła mocno utrudniała obserwację, ale podczas transmisji można było dostrzec nagły błysk pomarańczowego światła i parę sekund po tym fragmenty prototypu rakiety uderzające w ziemię wokół platformy startowej. Elon Musk nie omieszkał skomentować kolejnej eksplozji rakiety SpaceX:

Nieco później, odpowiadając na tweeta, podał trochę informacji o możliwej przyczynie wybuchu:

Wygląda na to, że drugi silnik miał problemy podczas nabierania wysokości i nie osiągnął ciśnienia w komorze roboczej podczas spalania, ale teoretycznie nie było to potrzebne. Coś istotnego wydarzyło się wkrótce po rozpoczęciu działania.

Elon Musk zapowiedział dalsze starty prototypów Starshipa, w tym SN15, który ma posiadać szereg usprawnień. Ma także nadzieję, że jedno z tych ulepszeń przyniesie rozwiązanie problemów prowadzących do eksplozji. Oto nagranie lotu SN11, wybuch można zauważyć w 2:50 minucie filmu:

Oryginalna wiadomość

Program Starship Elona Muska jak dotąd nie miał wiele szczęścia. Niemal wszystkie dotychczasowe prototypy statków kosmicznych nie odbyły lotu testowego zgodnie z planem. Dopiero ostatni lot SN10 przebiegł bez większych problemów. Udało mu się nawet wylądować, niestety parę minut później nastąpiła eksplozja. Tym razem poleci Starship SN11, a jego zadaniem jest osiągnięcie wysokości 10 km, a następnie bezpieczne przyziemienie. Start zaplanowany jest na 30 marca 2021 roku pomiędzy godziną 14:00 a 20:00 czasu polskiego, a transmisja zaczyna się już o godzinie 13:00. Czy tym razem obędzie się bez nieplanowanych, gwałtownych dekonstrukcji statku?

Wcześniej start planowany był już na 26 marca, ale z powodu niekorzystnych warunków został odłożony na 29 marca. Ponownie jednak został przesunięty dzień później. Powód? Na miejsce nie dotarł inspektor FAA (Federal Aviation Administration – Federalna Administracja Lotnictwa), o czym poinformował Elon Musk na Twitterze (co zostało zabawnie skomentowane przez internautów):

Miejmy nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem i prototyp Starship SN11 wykona swoje zadania bez eksplozji.

Oglądaj z nami start rakiety Starship SN11 [Aktualizacja - kolejny wybuch] - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej