Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lutego 2020, 12:30

autor: Laty

SpaceX pozwoli Ci zarezerwować swój własny start rakiety za milion dolarów

Marzyliście kiedyś o wystrzeleniu w kosmos własnej rakiety? Teraz macie okazję to zrobić. Na stronie SpaceX można zarezerwować miejsce w rakiecie Falkon 9 – ceny zaczynają się od 1 miliona dolarów.

Pierwsze loty mogą odbyć się w czerwcu tego roku. - SpaceX pozwoli Ci zarezerwować swój własny start rakiety za milion dolarów - wiadomość - 2020-02-06
Pierwsze loty mogą odbyć się w czerwcu tego roku.

Jeszcze jakiś czas temu nikt nie myślał o komercyjnym transporcie kosmicznym. Wysyłanie ładunków i satelitów poza ziemską atmosferę odbywało się głównie za pośrednictwem rządowych agencji badawczych (no chyba, że ktoś miał wolnych około 100 milionów dolarów i zdobył szereg pozwoleń). Od kilku lat amerykański wynalazca i milioner Elon Musk realizuje swoją wizję lotów na orbitę Ziemi, a jego najambitniejszym celem jest kolonizacja Marsa. SpaceX to przedsiębiorstwo założone przez Muska, zajmujące się budową silników rakietowych, rakiet nośnych oraz statków kosmicznych. Producent uruchomił właśnie na swojej stronie internetowej oficjalne narzędzie, które pozwoli zarezerwować miejsce w rakiecie Falcon 9. Nie jest to jednak lot pasażerski. Oferta przedsiębiorstwa jest skierowana głównie do firm, które chciałyby umieścić w kosmosie swojego satelitę.

Proponowane ceny programu „SmallSat Rideshare” zaczynają się od 1 miliona dolarów. Wszystko zależy od tego, kiedy, na jaką orbitę i jaki ciężar rakieta będzie musiała przetransportować. Podana cena dotyczy ładunku o masie do 200 kg. Przy dodatkowej wadze klientowi przyjdzie zapłacić 5 dolarów za każdy kilogram. SpaceX oferuje dwa warianty średnicy portu – 15 i 24 cale (jeśli potrzebujecie więcej miejsca, to musicie skontaktować się bezpośrednio z firmą). Na stronie internetowej można również zainwestować w ubezpieczenie, paliwo i elektryczny system sterowania. Gdy już zakończymy proces konfiguracji, pozostaje tylko podpiąć swoją kartę bankową i wpłacić 5 tysięcy dolarów depozytu – resztę będzie można zapłacić w trzech ratach.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.