Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 listopada 2021, 19:15

Sony zawarło ważny sojusz z TSMC, wspólna fabryka już wkrótce

Sony będzie współpracować z TSMC w budowie nowej fabryki półprzewodników w Japonii. Przedsięwzięcie ma zaadresować deficyty układów scalonych. Czy w związku z tym ceny PS5 spadną?

W SKRÓCIE:
  • 7 miliardów dolarów ma kosztować nowa japońska fabryka półprzewodników – wspólne przedsięwzięcie firm TSMC i Sony.

Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) – tak będzie się nazywać spółka, która powstanie z inicjatywy TSMC (tajwańskiego producenta półprzewodników) i Sony (a dokładniej Sony Semiconductor Solutions Corporation). To pierwsze kroki ku zrealizowaniu przedsięwzięcia, które może poprawić sytuację na rynku układów scalonych. W Japonii ma powstać fabryka wafli krzemowych, a jej budowa pochłonie 7 miliardów dolarów.

Skoro uczestniczy w tym Sony, można by pomyśleć, że dzięki temu będzie można łatwiej kupić konsolę PlayStation 5. Niestety muszę zmartwić graczy – nowa fabryka będzie wytwarzać chipy w starszych technologiach 22 nm i 28 nm. Chodzi tutaj o prostszą elektronikę – układy w motoryzacji, AGD i RTV. W sytuacji, gdy brakuje chipów w niemal każdej dziedzinie, otwarcie nowej fabryki półprzewodników odciąży istniejące kuźnie, co pewnie pozytywnie wpłynie także na dostępność podzespołów komputerowych i konsol.

Budowa placówki ma się rozpocząć w 2022 roku, a produkcja ruszyć w 2024 roku. Sony nie będzie miało zbyt dużego w tym udziału, ma być on mniejszy niż 20%, gdyż firma zainwestuje maksymalnie pół miliarda dolarów. Spółka JASM liczy na finansowe wsparcie japońskiego rządu, który miałby pokryć część budżetu. Omawiana fabryka to tylko część planów TSMC, które zamierza zainwestować 100 miliardów dolarów w rozbudowę produkcji w kilku miejscach na świecie – m.in. w USA (Arizona).

Sony zawarło ważny sojusz z TSMC, wspólna fabryka już wkrótce - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.