Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 października 2020, 15:23

autor: Vergil

Sony prezentuje interfejs PS5

Firma Sony odsłoniła skrywane dotąd karty dotyczące interfejsu konsoli PlayStation 5. Japoński gigant opublikował obszerny materiał wideo, w którym prezentuje najważniejsze funkcje nowego menu.

W SKRÓCIE:
  1. firma Sony zaprezentowała interfejs konsoli PlayStation 5;
  2. w obszernym materiale wideo możemy zobaczyć między innymi panel kontrolny, który będzie stanowił swoiste centrum dowodzenia podczas zabawy, a także aktywności pozwalające np. szybko przeskoczyć do konkretnych poziomów lub wyzwań w grze;
  3. pozwolono nam również rzucić okiem na główny ekran nowego menu oraz poinformowano, że nowy PlayStation Store będzie całkowicie zintegrowany z systemem.

Na niecały miesiąc przed debiutem konsoli PlayStation 5 (jej premierę w Polsce zaplanowano na 19 listopada) firma Sony zaprezentowała światu wygląd jej interfejsu. Na oficjalnym blogu PlayStation pojawił się krótki wpis, w którym twórcy zwracają uwagę przede wszystkim na dwie nowe funkcje. Pierwszą będzie panel kontrolny (ang. Control Center), który zapewni nam natychmiastowy dostęp do najważniejszych opcji. Druga to aktywności (ang. Activities), pozwalające między innymi na szybki przeskok do konkretnych poziomów lub wyzwań w danej grze. Więcej na temat tego, jak będzie prezentować się interfejs konsoli PlayStation 5, dowiecie się z poniższego materiału wideo.

Choć interfejs PlayStation 5 może nieco przypominać menu poprzedniej konsoli Sony, został zaprojektowany całkowicie od podstaw. Wyżej wspomniany panel kontrolny ujrzymy przede wszystkim wtedy, gdy uśpimy konsolę w trakcie rozgrywki, a po jakimś czasie ponownie ją uruchomimy. Nie tylko umożliwi nam on natychmiastowy powrót do zabawy, lecz również da nam dostęp między innymi do list znajomych i gier pobieranych w tle czy też pozwoli na zarządzanie opcjami zasilania akcesoriów i urządzeń.

Uwagę zwracają też zintegrowane z nim karty, pozwalające na rozmaite interakcje z grami. Wśród nich znajdziemy między innymi wiadomości od twórców, wykonane przez nas zrzuty ekranu czy nagrane materiały wideo z rozgrywki, a także wyżej wspomniane aktywności. Co ciekawe, na podstawie naszych wcześniejszych dokonań konsola spróbuje przewidzieć, ile czasu zajmie nam ukończenie danego poziomu lub wyzwania. Ponadto niektóre gry otrzymają oficjalne poradniki (Game Help), dostępne jednak wyłącznie dla abonentów PlayStation Plus.

Panel kontrolny, czyli nasze centrum dowodzenia w grach. - Sony prezentuje interfejs PS5 - wiadomość - 2020-10-15
Panel kontrolny, czyli nasze centrum dowodzenia w grach.

W powyższym materiale wideo poświęcono nieco miejsca również na czat głosowy oraz możliwości związane z imprezami (pokroju oglądania rozgrywki transmitowanej przez znajomego nawet wtedy, gdy bawimy się w innej grze). W jego drugiej połowie możemy natomiast przyjrzeć się głównemu ekranowi interfejsu, który przywodzi na myśl ten z PlayStation 4, a także dowiedzieć się o zupełnie nowym PlayStation Store, który zintegrowano z systemem; niestety japoński gigant nie pokazał jeszcze nowej wersji swojego cyfrowego sklepu.

  1. PS5 – oficjalna strona internetowa konsoli