Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 listopada 2021, 09:00

autor: Eklerek

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie

Czy bitcoin jest gorszy od dentysty? Co to jest chemiczna haptyka? Jakie hasła są najpopularniejsze? Czy Apple zagrozi Tesli? I wreszcie - czy Earth-2 zna przyszłość?

SPIS TREŚCI:
 • Bitcoin gorszy od dentysty
 • Haptyczne rękawice to przyszłość?
 • Hasła: robimy to źle
 • Samochód bez kierownicy od Apple
 • Komputer prawdę Ci powie

Zapraszamy na nasz alternatywny przegląd wiadomości ze świata technologii. Poniżej znajdziecie newsy przyćmione przez te o najnowszych konsolach, wielkich skandalach czy tweetach pewnego ekscentrycznego miliardera lubującego się w kosmosie i kryptowalutach. Nie znaczy to jednak, że są to tematy nieciekawe – wręcz przeciwnie!

Bitcoin gorszy od dentysty

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie - ilustracja #1
W kopalni bywa bardzo głośno. Tej cyfrowej również. Źródło: Hangela/Pixabay.

Jak się mieszka obok kopalni BTC? Kilka komputerów włączonych całą dobę, wielkie rzeczy. Ale gdy sąsiad rozbuduje infrastrukturę, kłopot może być znacznie poważniejszy. W „The Wall Street Journal” można przeczytać historie ludzi mieszkających w pobliżu kopalni kryptowalut w USA i Kanadzie. Pytani porównują dźwięk „odkrywki” bitcoinów do wielkiego wiertła stomatologicznego, a dokonywane przez nich pomiary wskazywały nawet na 70 dB, czyli hałas jak w zatłoczonej restauracji.

Pisaliśmy o potencjalnej szkodliwości kryptowalut w kontekście zanieczyszczenia powietrza i zużycia prądu. Pora chyba rozszerzyć tekst o jeszcze jedno zanieczyszczenie – hałasem.

Haptyczne rękawice to przyszłość?

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie - ilustracja #2
Chemiczna haptyka to pojęcie, o którym prawdopodobnie będziemy słyszeć coraz częściej. Źródło:TechSpot.

Odczuwanie dotyku zdaje się być kluczowe dla dalszego rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Meta (Facebook) pracuje nad specjalnymi rękawicami, które to umożliwią. Niewykluczone jednak, że to rzeczywistość będzie ciekawsza. HaptX, firma zajmująca się podobną technologią, oskarża Metę o skopiowanie jej rozwiązań, nie pozostawiając wątpliwości, że chodzi przede wszystkim o pieniądze.

Gdzieś w cieniu kolejnych przepychanek patentowych University of Chicago może właśnie dokonywać rewolucji. Zamiast skupiać się na dotyku, naukowcy starają się stworzyć specjalne urządzenie, dzięki któremu poczujemy chłód, ciepło, a nawet… ból w czasie podróży po wirtualnej rzeczywistości. Ma to być możliwe dzięki precyzyjnemu podawaniu odpowiednich substancji na skórę. Chemiczna haptyka, bo tak nazywa się ta technologia, jest zarówno fascynująca, jak i przerażająca. Chcę więcej!

Hasła: robimy to źle

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie - ilustracja #3
Coraz więcej czasu spędzamy w sieci, jednak swoje dane chronimy tak samo beznadziejnie. Źródło: Geralt/Pixabay.

Taką wiadomość można pisać według szablonu – lata mijają, ludzie ciągle używają haseł w rodzaju „12345” czy „password”, a gdy konieczne jest lepsze zabezpieczenie, decydują się na „123456” i „password1”. Jak pokazuje raport NordPass, różnica z poprzednim rokiem jest niepokojąco mała. Najpopularniejsze hasła 2021 roku to:

 • 123456
 • 123456789
 • 12345
 • qwerty
 • password
 • 12345678
 • 111111
 • 123123
 • 1234567890
 • 1234567

Samochód bez kierownicy od Apple

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie - ilustracja #4
Jedna z wizji samochodu od Apple. Prawdopodobnie finalna wersja będzie wyglądać zupełnie inaczej. Źródło: Wccftech.

Apple chce do 2025 roku stworzyć autonomiczny samochód bez kierownicy, o czym informuje Bloomberg. Firma przez kilka lat prowadziła równolegle prace nad pojazdem z autopilotem oferującym kierowcom przejęcie kontroli w dowolnym momencie, a także nad pojazdem całkowicie autonomicznym. Teraz, pod dowództwem Kevina Lyncha (wcześniej odpowiedzialnego za Apple Watch), skupia się na tej drugiej opcji.

Głównymi cechami maszyny ma być silna integracja z usługami Apple oraz brak kierownicy, choć prawdopodobnie znajdzie się miejsce dla jakiegoś systemu awaryjnego dającego możliwość ręcznego sterowania. Rośnie konkurent dla Tesli?

Komputer prawdę Ci powie

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie - ilustracja #5
Modelowanie zmian klimatycznych dla całej planety jest ogromnym wyzwaniem dla obecnych komputerów. Earth-2 może to zmienić. Źródło: Nvidia.

Przyszłość? Można spytać wróżkę, można wróżyć z fusów, można też zdać się na superkomputer, który nam wszystko ładnie wyliczy. Nvidia pracuje nad Earth-2, potężną maszyną mającą przewidzieć zmiany klimatyczne z niespotykaną dotąd dokładnością.

To może być przełom nie tylko w badaniach nad klimatem, ale także w szeroko rozumianym modelowaniu i przewidywaniu przyszłości. Jednak nawet bez Earth-2 możemy przewidzieć, co nas czeka za tydzień o 9:00 – kolejny przegląd newsów ze świata technologii.

Samochody od Apple, rękawice od Facebooka i komputer, który prawdę Ci powie - ilustracja #6

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.