Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 marca 2019, 13:00

autor: Lazlo

Ryzen 3000 może okazać się 30% szybszy niż na pokazach

Firma AMD zaprezentowała podczas targów CES na początku tego roku bardzo obiecujące testy wydajnościowe rozwojowej wersji procesora Ryzen 3000. Nowe plotki sugerują jednak, że uzyskane wyniki mogły być mocno zaniżone, a moc procesora ograniczona o 30-40%.

Powiedz kotku, co masz w środku. - Ryzen 3000 może okazać się 30% szybszy niż na pokazach - wiadomość - 2019-03-19
Powiedz kotku, co masz w środku.

Podczas styczniowych targów CES 2019 AMD zaprezentowało możliwości rozwojowej wersji procesora z serii Ryzen 3000. W testach porównawczych z użyciem benchmarka Cinebench udowodniono, że nowy układ bez problemu pokonuje Intel Core i9 9900K - zarówno pod względem wydajnościowym, jak i bardzo znacząco pod względem poboru mocy. Jednocześnie pojawiły się pogłoski, że AMD może celowo zaniżać osiągi prezentowanego procesora.

As w rękawie?

Podczas testów wydajnościowych przeprowadzonych podczas prezentacji, rozwojowy Ryzen uzyskał w benchmarku Cinebench R15 2057 punktów, zaś i9 9900K 2040 punktów. O ile pod względem możliwości wyniki są prawie identyczne, o tyle nie można tego powiedzieć w kwestii poboru mocy – w przypadku procesora Intela oscylował on w okolicach 180W, natomiast w przypadku układu od AMD było to tylko 133W.

Wyniki nowego Ryzena może nie są oszałamiające, jednak pogłoski sugerują, że rozwojowy procesor wykorzystany podczas prezentacji mógł mieć ograniczony pobór mocy o około 30-40%. Nie oznacza to jednak, że realne osiągi nowego układu mogą być aż o tyle wyższe, ponieważ zwiększanie mocy nie wpływa liniowo na wzrost wydajności. Jednakowoż, jeśli pogłoski te są prawdziwe, może to oznaczać, że Ryzen serii 3000 ma w zanadrzu jeszcze trochę mocy obliczeniowej, którą AMD zechce się z pewnością pochwalić. Pożyjemy, zobaczymy.

Mniejsze znaczy lepsze?

Wygląda na to, że przewaga AMD płynąca z wykorzystywanych procesów produkcyjnych staje się pomału rzeczywistością. Co prawda, układy w procesie 7-nanometrowym będzie produkować dla AMD zewnętrzne przedsiębiorstwo (TSMC), jednak nie zmienia to faktu, że Intel dopiero przymierza się do wypuszczenia procesorów wykonanych w procesie 10nm, które spodziewane są pod koniec bieżącego roku. Można zatem śmiało oczekiwać, że najbliższe miesiące będą należały do AMD.

Procesory AMD z rodziny Ryzen 3000 mają pojawić się na rynku w połowie tego roku. Kiedy dokładnie? Tego wciąż nie wiadomo. Nie wiemy też, jak będzie wyglądała kwestia kompatybilności nowych procesorów z nieco starszymi płytami głównymi wyposażonymi w chipset B350, gdyż nie wszystkie mogą posiadać wystarczającą ilość pamięci na zaktualizowany BIOS.