Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 września 2020, 10:00

autor: Musiol

RTX 3080 pod ostrzałem; użytkownicy zgłaszają problemy z kartą

Wybrane modele RTX 3080 zmagają się z poważnymi problemami. Użytkownicy karty informują o wyrzucaniu z gier po osiągnięciu wysokiego taktowania. Producenci o sprawie wiedzą i próbują znaleźć rozwiązanie.

RTX 3080 pod ostrzałem; użytkownicy zgłaszają problemy z kartą - ilustracja #1
Użytkownicy zgłaszają poważne problemy z fabrycznie podkręconymi kartami RTX 3080.
W SKRÓCIE:
  1. Zainteresowanie kartami RTX 3080 zaskoczyło Nvidię.
  2. Rośnie liczba niezadowolonych użytkowników. Zgłaszają oni problemy z modelami od partnerów.
  3. Gdy wybrane modele dochodzą z taktowaniem do 2 GHz, gracze są wyrzucani do pulpitu.
  4. Rozwiązaniem jest ręczne obniżenie zegarów.

Kilkanaście dni od sklepowej premiery GeForce RTX 3080 rosnąca liczba użytkowników zgłasza problemy z kartami partnerów firmy Nvidia. Niektóre z fabrycznie podkręconych modeli po osiągnięciu 2 GHz na rdzeniu wyrzucają graczy do pulpitu bez jakichkolwiek komunikatów.

W ciągu kilku dni pojawiły się doniesienia o problemach z kartami ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity, MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X OC (via Computerbase), a także wybranymi kartami EVGA i MSI Gaming Trio. Posty rozczarowanych użytkowników pojawiły się na forach Nvidii, Tom’s Hardware, Tweakers i Reddicie.

RTX 3080 pod ostrzałem; użytkownicy zgłaszają problemy z kartą - ilustracja #2
Zgłoszenia dotyczą nawet topowych modeli renomowanych partnerów. W tym wypadku EVGA.

Niestety w tym momencie jedynym rozwiązaniem problemu jest nałożenie maksymalnego limitu taktowania rdzenia karty do poziomu 1,9 GHz. Tylko przy takim ustawieniu użytkownicy zachowali stabilność w swoich modelach. Partnerzy Nvidii o problemie wiedzą i próbują go zreplikować w trakcie testów, by znaleźć jakieś rozwiązanie. Niektórzy, jak firma Colorful, nie czekając na rozwiązanie sprawy postanowili wymieniać zakupione karty.

Widzę, że wielu odebrało mój wcześniejszy tweet jako żart. Według krążących informacji mój model karty iGame również jest dotknięty tym problemem. Osobiście nic takiego nie zauważyłem, ale Colorful [producent karty - przyp. Musiol] skontaktował się ze mną i wysłał mi nowy model.

Wiele wskazuje na to, że w tym wypadku partnerzy Nvidii chcąc wypuścić karty jak najszybciej, nie mieli zbyt wiele czasu na dokładne testy, które pozwoliłyby ustawić odpowiednie limity taktowań. Rozwiązaniem może więc być przygotowanie nowej wersji biosu, który zadba o bezpieczne limity.

  1. Nvidia - strona oficjalna

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.