Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lipca 2021, 14:45

RTX 3080 chłodzony magnetycznym urządzeniem rodem z kuźni

Youtuber zbudował wydajny komputer chłodzony bez użycia wentylatorów. Zamiast tego użył czegoś w rodzaju napędzanego magnetycznie miecha. Zobaczcie to cudo na własne oczy.

W SKRÓCIE:
  • Youtuber Matthew Perks zbudował magnetycznie oddychający komputer – cichy, chłodny i potężny;
  • potężny także w dosłownym znaczeniu tego słowa.

Wydajne komputery potrzebują równie wydajnego chłodzenia. Najbardziej popularne jest to oparte na wentylatorach, lecz bywa dość głośne. Z kolei pasywne, choć bezgłośne, jest trudne w implementacji w przypadku mocnych podzespołów, jak np. GeForce RTX 3080. Youtuber Matthew Perks z kanału DIY Perks wpadł na pomysł zastosowania magnetycznie napędzanego miecha, dzięki czemu zbudowany przez niego PC jest zarówno cichy, jak i chłodny. Zajmuje też dużo miejsca, ale to na razie tylko prototyp.

Dolna część tej potężnej obudowy (wykonanej głównie z płyt MDF) zawiera największy element, czyli komorę z ruchomą powierzchnią zawieszoną na szynach. Jest ona napędzana przez magnes, umieszczony w akrylowej rurce i poruszany przepływem wody. Swego rodzaju „przepona” jest powiązana z napędową szyną bezdotykowo – poprzez pole magnetyczne. Dlatego jej ruch jest bardzo gładki (magnetyzm zapewnia kompensację inercji). Magnesy na końcach rurki dodatkowo usprawniają ten proces.

Posuwisto-zwrotne ruchy magnetycznego miecha poprzez boczne otwory generują przepływ powietrza, które dalej jest ukierunkowane dzięki zaworom klapowym i odbiera ciepło z chłodnicy zestawu wodnego Alphacool. Dalsza część systemu jest już bardziej konwencjonalna – ciecz przepływa zarówno przez kartę graficzną jak i procesor, chłodząc je. PC umieszczony w górnej części obudowy składa się z 16-rdzeniowego procesora AMD Ryzen 9 5950X, GeForce RTX 3080 Zotaca i 64 GB pamięci RAM Cruciala zamontowanych na płycie głównej ASRock.

RTX 3080 chłodzony magnetycznym urządzeniem rodem z kuźni - ilustracja #1
Wydajność chłodzenia jest więcej niż wystarczająca. Źródło: DIY Perks

Mimo topowych podzespołów komputer pozostaje chłodny. Karta graficzna podczas testów osiągnęła temperaturę jedynie 62 stopni Celsjusza. Tak wydajne jest prototypowe chłodzenie, będąc jednocześnie bardzo cichym. Słyszalne jest jedynie uderzanie klapek zaworu powietrznego, ale twórca jest w stanie rozwiązać ten problem. Tylko ten rozmiar… Na taki komputer trzeba poświęcić sporo miejsca.

RTX 3080 chłodzony magnetycznym urządzeniem rodem z kuźni - ilustracja #2
Autor razem ze swoim dziełem – to zdjęcie dobrze pokazuje rozmiar maszyny. Źródło: DIY Perks
RTX 3080 chłodzony magnetycznym urządzeniem rodem z kuźni - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.