Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 sierpnia 2020, 12:45

Ile będzie kosztować Nvidia RTX 3000? Eksperci spierają się o cenę

Wiele osób zastanawia się, czy nowe karty RTX 3000 od Nvidii będą droższe od odpowiedników z generacji Turing. Na Twitterze dwóch ekspertów sprzętowych przedstawia skrajnie różne stanowiska.

Ile będzie kosztować Nvidia RTX 3000? Eksperci spierają się o cenę - ilustracja #1
Wizualizacja referencyjnej karty RTX użytkownika JDSP. Źródło: Reddit
W SKRÓCIE:
  • zdania co do cen kart RTX 3000 są podzielone, jedni twierdzą, że będą kosztować podobnie jak odpowiedniki generacji Turing, drudzy – że będą sporo droższe;
  • dwaj eksperci sprzętowi publikują na Twitterze skrajne stanowiska ws. cen nowych kart Nvidii. Kto będzie miał racje?.

Na początku września Nvidia ma podać oficjalne informacje na temat nowych kart graficznych z rodziny Ampere. Być może poznamy wtedy także ich ceny. Od dłuższego czasu rozmawia się o potencjalnych kwotach na rozmaitych forach i wątkach społecznościowych. Podstawowa kwestia, która najbardziej nas interesuje, to czy nowe urządzenia będą droższe od generacji Turing.

Ta istotna sprawa poróżniła mocno dwóch ekspertów sprzętowych, czego dali wyraz na Twitterze. Najpierw swoją tezę dotyczącą cen nowych RTX-ów zaprezentował Don Charlie (@ghost_motley):

Według niego karty graficzne z serii RTX 3000 będą znacznie droższe od poprzedniej generacji. Widać to szczególnie w przypadku RTX 3080 Ti (lub RTX 3090), który kosztować ma 50% więcej. W polskiej walucie po doliczeniu podatku VAT wyjdzie 6865 zł. Dla porównania obecnie można kupić RTX 2080 Ti za ok. 5200 zł, a po premierze ceny zaczynały się od 5500 zł (modele referencyjne, ceny zawierają VAT). Odmienne spojrzenie na wycenę kart Ampere ma Mr. Grunt (@Ashraf_Medhat93):

Jak widać, w tym przypadku ceny mają być takie same lub podobne do odpowiedników z poprzedniej generacji. RTX 3080 Ti miałby kosztować 4575 zł (razem z VAT). Wychodzi nawet nieco mniej niż kwota, którą trzeba było wyłożyć za RTX 2080 Ti po premierze, ale pamiętajmy, że kurs dolara jest zmienny, a cena 999 dolarów to tzw. MSRP (Manufacturer Sugested Retail Prices). Niestety, elektronika w Polsce często bywa droższa niż w USA.

Użytkownik Twittera swoją tezę tłumaczy wyborem dostawcy układów nowych grafik Nvidii – firmy Samsung. Plotki głoszą, że oferta koreańskiego giganta była tańsza od TMSC. Karty RTX 2000 zostały uznane za dość drogie po ich premierze i być może Nvidia nie chcąc tego powtórzyć, redukuje koszty.

Ile będzie kosztować Nvidia RTX 3000? Eksperci spierają się o cenę - ilustracja #2
Domniemane zdjęcia kart RTX 3080 referencyjnych pochodzące z przecieku. Źródło: ChipHell

Kto w tym przypadku ma rację? Wysokie ceny kart generacji Turing mogły być wynikiem braku konkurencji. Ray tracing był nowością i tylko karty Nvidii miały sprzętową obsługę tej technologii. Obecnie sytuacja jest nieco inna, ponieważ nowe karty AMD oparte na technologii RDNA 2 także mają wspierać RT. W przestrzeni rynkowej kart graficznych pojawić się ma także nowy gracz – Intel ze swoimi układami Xe-HP/HPG. Dzięki tym faktom można przypuszczać, że Nvidia nie wyceni swych nowych kart zbyt wysoko, choć moim zdaniem będą jednak nieco droższe niż we wpisie użytkownika Mr. Grunt. Jak zdarzało się mawiać starożytnym - „prawda często leży pośrodku”.

Don Charlie jest użytkownikiem Twittera (@ghost_motley), który często publikuje nowinki techniczne i przecieki. Ponad 1000 osób uznało, że warto obserwować jego konto. Jego najbardziej poczytne wpisy dotyczyły kart graficznych AMD i Nvidii, ale na profilu można znaleźć wszystko z dziedziny technologii mobilnych i komputerów PC.

Mr. Grunt to pasjonat technologii z Kairu, który regularnie publikuje wpisy na swoim koncie Twittera (@Ashraf_Medhat93).