Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 lutego 2021, 12:54

autor: Evil96

RTX 2080 Ti nawet o 20% wolniejszy po kopaniu kryptowalut

Po półtora roku kopania takich kryptowalut jak Bitcoin i Ethereum, GeForce RTX 2080 Ti potrafi być nawet o 20% słabszy względem nowej karty. Jakie są przyczyny obniżonej wydajności?

Nie od dziś wiadomo, że kopanie kryptowalut mocno wpływa na zużycie układów graficznych. Jednak pewnie mało kto spodziewał się, że może mieć tak duże przełożenie na wydajność naszej karty. Kanał Testing Games na platformie YouTube postanowił sprawdzić na przykładzie RTX 2080 Ti, jak bardzo takie GPU ulega eksploatacji podczas długiej pracy, służąc za koparkę Bitcoin (BTC) czy Ethereum (ETH). W tym przypadku karta była używana przez prawie półtora roku. Sam układ graficzny został sparowany z bardzo wydajnym procesorem Intel Core i9-10900K.

Kartę przetestowano w takich grach jak Cyberpunk 2077, Battlefield V czy Red Dead Redemption 2 w rozdzielczości 4K, gdzie jej osiągi były średnio niższe o 10% względem nowego RTX 2080 Ti. Spore zaskoczenie, prawda? Jeszcze większa różnica była w przypadku Forza Horizon 4, gdzie ta sięgała 20% w porównaniu do wcześniej nieużywanej sztuki. Jest to bardzo duży spadek.

Za przyczynę tak obniżonej wydajności kanał wskazuje wysokie temperatury GPU, które były średnio o 14-16 stopni Celsjusza wyższe od nowego RTX 2080 Ti. Miało to przełożenie na szybkość zegara, który odnotowywał spadek częstotliwości o ponad 100 MHz. Tutaj kłania się algorytm Nvidii – GPU Boost 4.0, który jest zależny także od temperatury naszej karty. Im ona wyższa, tym niższy zegar, a w konsekwencji wydajność. Działa to również w drugą stronę.

RTX 2080 Ti nawet o 20% wolniejszy po kopaniu kryptowalut - ilustracja #1
Duże wykorzystanie GPU podczas kopania BTC czy ETH negatywnie odbija się na jego żywotności.

Dlaczego nie warto kupować kart graficznych po kopaniu kryptowalut? Jak pokazuje ten test, może ono nie tylko skrócić żywotność naszego sprzętu, ale również odbić się na jego wydajności. W tej sytuacji prawdopodobnie wystarczyłoby przeczyścić kurz na radiatorze oraz nałożyć nową pastę termoprzewodzącą, która przy tak długim i dość silnym wykorzystywaniu traci swoje właściwości. Niemniej można łatwo zauważyć, że kupując używane karty po „górnikach”, których nie brakuje w serwisach aukcyjnych, należy się przygotować na opisane powyżej problemy.

RTX 2080 Ti nawet o 20% wolniejszy po kopaniu kryptowalut - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.