Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 kwietnia 2021, 13:55

autor: Sodar

RAM DDR4 podrożeje jeszcze bardziej; ceny pamięci GPU również w górę

Karty graficzne prawdopodobnie nigdy nie były tak drogie. Czy może być jeszcze gorzej? Jak najbardziej. Spodziewany wzrost cen modułów DRAM może być większy, niż przewidywano, przez co bardziej podrożeją także kości RAM DDR4 i DDR3.

W SKRÓCIE:
  • ceny modułów pamięci RAM mogą wzrosnąć nawet o 28% w drugim kwartale 2021 roku.

Niestety, worek z niepokojącymi informacjami na temat cen komponentów PC wydaje się nie mieć dna. Niedawne prognozy wzrostu kosztów modułów pamięci są już nieaktualne. Jak donosi firma analityczna TrendForce, mogą one podrożeć znacznie bardziej, niż przewidywano. Za kości pamięci DRAM w drugim kwartale 2021 roku trzeba będzie zapłacić o 23-28% więcej niż w poprzedzających trzech miesiącach. Ponieważ jest to składnik wielu urządzeń komputerowych, w związku z tym więcej zapłacimy nie tylko za RAM DDR4, ale także za karty graficzne i urządzenia mobilne. Podwyżki dotkną także pamięci serwerowe, ale powinny być mniej dotkliwe (wzrost o 20-25%).

RAM DDR4 podrożeje jeszcze bardziej; ceny pamięci GPU również w górę - ilustracja #1
Nowa prognoza podwyżek cen modułów DRAM wg TrendForce

Jako możliwe przyczyny takich procesów rynkowych wymienia się ogólnie wzmożone zapotrzebowanie na pamięci DDR4 oraz wykorzystywane w kartach graficznych GDDR5 i GDDR6. Duży wpływ ma także wzrost produkcji notebooków, co spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na moduły DRAM. To może być powiązane z powolnym tempem szczepień na Covid-19. Nadal występujące, spore zagrożenie pandemiczne i kontynuowanie pracy zdalnej skutkuje ciągłym, podwyższonym popytem na komputery przenośne.

RAM DDR4 podrożeje jeszcze bardziej; ceny pamięci GPU również w górę - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.