Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 lutego 2021, 11:36

PS5 ma świetny start mimo problemów z dostępnością. Sony podaje wyniki finansowe

Sony jest zadowolone ze świetnego startu PS5. Konsola, mimo problemów z dostępnością i wyższą niż PS4 ceną, notuje równie dobrą sprzedaż, pozwalając zarobić japońskiej firmie rekordowe pieniądze.

W SKRÓCIE:
  1. PlayStation 5 notuje świetny start. Sony wysłało 4,5 miliona konsol do sklepów od listopada do końca grudnia 2020 roku.
  2. Pozwoliło to na osiągnięcie najlepszego wyniku finansowego za kwartał, w którym debiutuje nowy sprzęt.

PlayStation 5 notuje wyjątkowo udany start. Sony w najnowszym raporcie finansowym ujawniło, że do 31 grudnia 2020 roku do sklepów rozesłano 4,5 miliona konsol PS5. Jest to wynik równy temu, co zanotowało PS4 w analogicznym okresie, jednak imponuje bardziej z uwagi na wyższą cenę konsoli i jej ogromne problemy z dostępnością.

Wynik ten pozwolił Sony utrzymać plany wysłania do sklepów 7,6 miliona konsol do końca marca 2021 roku. Gdy popatrzymy na wyniki finansowe, to start tej generacji u Sony pozwolił przełamać wcześniejszą zasadę, że producent z początku traci finansowo, by z czasem odrabiać inwestycję w nowy sprzęt. Japoński producent zanotował 767 milionów dolarów zysku operacyjnego w kwartale, w którym zadebiutowało PS5.

Jeśli chodzi o PlayStation 4, to mimo ograniczenia produkcji i debiutu PlayStation 5, konsola nadal się sprzedaje, choć widać znaczący spadek w ujęciu rocznym. W ostatnim kwartale (okres październik-grudzień 2020) sprzedano 1,4 miliona PS4, co daje łączny wynik 6,2 miliona w 2020 roku, a 115 milionów od momentu premiery.

Sony pochwaliło się także liczbą aktywnych subskrypcji PlayStation Plus, która na koniec roku wynosi 47,4 miliona (wzrost o 8,6 miliona w ciągu roku). 87,5% posiadaczy PS5 posiada aktywną usługę PS Plus. Dobrym wynikiem mogą pochwalić się również gry. Na PS4 i PS5 sprzedano w ostatnim kwartale 2020 roku 103,7 miliona egzemplarzy, z czego 18,4 miliona to gry wydane przez Sony.

Dzięki takim wynikom, trzeci kwartał fiskalny 2020 roku (październik-grudzień) był najlepszym w historii segmentu odpowiedzialnego za gry. Podobnym osiągnięciem Sony będzie mogło pochwalić się za cały rok biorąc pod uwagę przychody i zyski. Japońska firma podniosła także przewidywane wyniki finansowe z uwagi na lepszą niż pierwotnie się spodziewano sprzedaż gier oraz usług sieciowych (PlayStation Now i PlayStation Plus).

Mimo rekordowych wyników, warto też mieć na uwadze, że Sony traci na każdej wyprodukowanej sztuce konsoli, choć oficjalnie nie wiemy, ile dokładnie. Daje to perspektywy na jeszcze lepsze wyniki w momencie, w którym koszty produkcji i sytuacja na rynkach światowych się unormuje.

  1. Oficjalna strona internetowa PlayStation
  2. Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra
PS5 ma świetny start mimo problemów z dostępnością. Sony podaje wyniki finansowe - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.