Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 marca 2020, 09:52

PS5 – ludzie nie rozumieją roli dysku SSD

John Linneman z Digital Foundry podkreślił w poście na Twitterze, że szybszy dysk w konsoli PlayStation 5 nie oznacza, że cała konsola będzie wydajniejsza – pod względem GPU i CPU sprzęt Sony ustępuje konkurencyjnemu Xboksowi Series X.

PS5 – ludzie nie rozumieją roli dysku SSD - ilustracja #1
Dysk SSD będzie jedną z najmocniejszych stron PS5.

W SKRÓCIE:

  1. PS5 będzie posiadało bardzo szybki dysk SSD, o parametrach lepszych nawet od obecnych rozwiązań znanych z rynku PC;
  2. John Linneman z serwisu Digital Foundry podkreśla jednak, że szybki dysk nie oznacza wzrostu wydajności w kwestii GPU/CPU.

W zeszłym tygodniu firma Sony w końcu zaprezentowała specyfikację konsoli PlayStation 5. Jedną z największych zalet tego urządzenia będzie wyjątkowo szybki dysk SSD, charakteryzujący się prędkością odczytu i zapisu, której na razie nie znajdziemy nawet w topowych podzespołach dla pecetów. Wygląda jednak na to, że część użytkowników niewłaściwie odbiera doniesienia na temat tej technologii. John Linneman z serwisu Digital Foundry podkreśla, że szybszy dysk nie oznacza, że cała konsola będzie wydajniejsza.

Była to odpowiedź na jeden z poprzednich tweetów, w którym ekspert zachwycał się dyskiem SSD PlayStation 5.

Oczywiście, prędkość zapisu i odczytu danych to nie to samo, co wydajność układu graficznego lub procesora – to kompletnie oddzielne kwestie. Warto jednak podkreślić, że PS5 zostało zaprojektowane z myślą o takim, a nie innym dysku i konsola będzie z niego korzystała nieco inaczej niż typowy pecet. Zdaniem Sony technologia ma umożliwić tworzenie gier, które dotychczas nie były w zasięgu deweloperów.

  1. PlayStation 5 – strona oficjalna