Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 września 2021, 11:33

PlayStation 5 wydajniejsze dzięki ostatniej aktualizacji

Wygląda na to, że wydajność PS5 można poprawić przy pomocy zwykłych aktualizacji. Świadczy o tym wydana ostatnio łatka.

Kilka dni temu konsola PlayStation 5 otrzymała aktualizację sterowników. Dzięki niej sprzęt Sony oferuje wsparcie dla dysków M.2 SSD. Okazuje się jednak, że to nie jedyna ważna zmiana. Z analizy przeprowadzonej przez Digital Foundry wynika, że konsola działa nieco szybciej w przypadku kilku wybranych tytułów (testy przeprowadzono na grach Control Ultimate Edition i Devil May Cry 5 Special Edition).

Według twórców wspomnianego kanału, PlayStation 5 zanotowało wzrost wydajności na poziomie około 3%. Tyczy się to jedynie niektórych produkcji i najprawdopodobniej wynika z usprawnienia działania wirtualnych maszyn oraz systemu chłodzenia. Różnica ta jest prawie niezauważalna z perspektywy zwykłego użytkownika, lecz świadczy o tym, że Sony zamierza udoskonalać konsolę za pomocą aktualizacji sterowników.

Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami japońskiego producenta. W 2020 roku Yasuhiro Ootori, jeden z projektantów PlayStation 5, zapowiedział w wywiadzie dla serwisu 4Gamer (via TweakTown), że działanie konsoli (np. jej wentylatorów) będzie optymalizowane za pomocą firmware’u. Zmiany te miały być wprowadzane z myślą o konkretnych tytułach, tak jak w przypadku opisanym powyżej.

Na razie Sony zapewniło swoim graczom wzrost wydajności, który wydaje się być jedynie ciekawostką. Możliwe jednak, że w przyszłości różnice te wykroczą poza niezauważalne 3%.

PlayStation 5 wydajniejsze dzięki ostatniej aktualizacji - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.