Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 marca 2020, 16:16

autor: Vergil

PS5 – cicha praca dzięki stałemu poborowi mocy

Firma Sony wyjątkowo powoli odsłania przed nami skrzętnie skrywane karty dotyczące PlayStation 5. Informacje ujawnione na wczorajszej prezentacji tej konsoli pozwalają wierzyć, że będziemy mieć do czynienia ze sprzętem znacznie cichszym niż PlayStation 4.

W SKRÓCIE:
  1. PlayStation 5 będzie pobierać stałą ilość energii, niezależnie od intensywności akcji w danej grze;
  2. wentylator chłodzący konsolę również ma działać ze stałą prędkością;
  3. wszystko to sprawi, że sprzęt będzie znacznie cichszy niż jego poprzednik.

Wczorajsza prezentacja możliwości konsoli PlayStation 5 obfitowała w techniczne konkrety. Wbrew temu, co mogą sugerować liczne memy, Mark Cerny, czyli główny architekt tej konsoli, nie tylko rozpływał się nad możliwościami zainstalowanego w niej dysku SSD, lecz również pochylił się nad kwestią „kultury pracy” tego urządzenia. Choć firma Sony nie uchyliła jeszcze rąbka tajemnicy na temat tego, na jaki system chłodzenia postawi, wiemy już, że PlayStation 5 rozwiąże jeden z dużych problemów swojej poprzedniczki, którym są niebywale głośne wentylatory.

Cerny i spółka zdecydowali bowiem, że niezależnie od tego, jak intensywna będzie akcja w danej grze, konsola będzie pobierać stałą ilość mocy, a chłodzący ją wentylator (lub wentylatory) – działać z taką samą prędkością. Jak to się ma do wizji przedstawionej przez Microsoft?

PS5 – cicha praca dzięki stałemu poborowi mocy - ilustracja #1
W tym miejscu miał się znaleźć obrazek prezentujący system chłodzenia w PlayStation 5, jednak Sony wciąż trzyma w tajemnicy aspekty wizualne swojego sprzętu.

Gigant z Redmond jeszcze w grudniu zeszłego roku przekonywał, że Xbox Series X będzie tak cichy jak Xbox One X. Firmie udało się to osiągnąć dzięki pionowej konstrukcji urządzenia, specjalnie zaprojektowanemu wiatrakowi o średnicy 130 mm, a także specyficznemu, bo wklęsłemu kształtowi górnej (lub bocznej, bo konsolę będzie można ustawić również w poziomie) części obudowy (przez którą bez trudu zobaczymy robiące wrażenie „łopaty” wspomnianego wiatraka).

PS5 – cicha praca dzięki stałemu poborowi mocy - ilustracja #2
Na szczęście możemy Wam pokazać wiatrak Xboksa Series X, który w całej okazałości zaprezentował nam Austin Evans na swoim kanale w serwisie YouTube.

Jak widać, kolejna generacja konsol to nie tylko „wojna na teraflopy” (zdaniem wielu – bezsensowna). Producenci mają również na względzie uczynienie korzystania ze swoich urządzeń bardziej komfortowym. Pod koniec roku przekonamy się, czy wypracowane przez nich rozwiązania zdają egzamin, a PlayStation 5 oraz Xbox Series X w istocie będą tak ciche, jak obiecują Sony i Microsoft.

  1. PlayStation 5 – oficjalna strona internetowa