Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 kwietnia 2021, 22:10

autor: Hubert "hexx0" Śledziewski

Aktualizacja PS4 umożliwia dzielenie się grami z PS5

Aktualizacja oprogramowania PlayStation 4 opatrzona numerkiem 8.50 jest już możliwa do pobrania. Wraz z dodaniem kilku nowości Sony zabrało użytkownikom dostęp do zakładki Społeczności.

W SKRÓCIE:
  • firma Sony udostępniła dziś aktualizację oprogramowania konsoli PlayStation 4, która podnosi system do wersji 8.50;
  • zmiany obejmują m.in.: rozszerzenie funkcji Share Play, która teraz pozwala na współdzielenie gier pomiędzy użytkownikami PS4 i PS5, a także wprowadzenie nowych możliwości personalizacji opcji dostępności;
  • wraz z nową łatką z menu konsoli ostatecznie usunięto dostęp do zakładki Społeczności.

Aktualizacja systemu operacyjnego PlayStation 4 opuściła fazę otwartych beta-testów i jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Łatka waży niecałe 500 MB i wprowadza szereg nowości, m.in. rozbudowaną funkcję Share Play, która pozwala na udostępnianie gier pomiędzy PS4 i PS5. Jednocześnie Sony ostatecznie usunęło z menu konsoli zakładkę Społeczności.

Na to ostatnie beta-testerzy początkowo zareagowali pozytywnie i zaczęli tworzyć nowe miejsca, w których mogli prowadzić rozmowy i wymieniać się screenami z gier. Rozwiązanie to szybko stało się jednak uciążliwe, przez co użytkownicy PlayStation 4 po prostu z niego zrezygnowali. Decyzja Sony jest oczywiście podyktowana stopniowym ograniczaniem wsparcia dla poprzedniej generacji, by skupić się na rozwijaniu PlayStation 5, które – również dzisiaj – dostało pierwszą dużą aktualizację oprogramowania. Niemniej trochę szkoda, prawda?

Aktualizacja PS4 umożliwia dzielenie się grami z PS5 - ilustracja #1
Kto wie ile takich aktualizacji jeszcze przed nami.

Nowości mają częściowo wynagrodzić nam tę stratę. Na pierwszy plan wychodzi wśród nich funkcja Share Play, która teraz pozwala nie tylko na rozmowy między graczami, ale także na współdzielenie gier przez użytkowników PS4 i PS5. Po wysłaniu stosownej prośby lub otrzymaniu zaproszenia możemy dołączyć do rozgrywki naszych znajomych jako widz lub chwycić za pada i bawić się razem z nimi w trybie kooperacji bądź – za zgodą gospodarza sesji – przejąć kontrolę nad grą. Nie dotyczy to, oczywiście, wszystkich tytułów – przy tych, które na to pozwalają, wyświetli się odpowiednia ikona.

Od dzisiaj możemy też w większym stopniu personalizować opcje dostępności na PlayStation 4 – włączymy i wyłączymy powiadomienia z grup, do których należymy, zdefiniujemy, kto może wchodzić z nami w interakcje za pośrednictwem stron, gier i wiadomości, a znajomi nie będą widzieli, co mamy w danej chwili uruchomione, jeśli ukryjemy wybrany tytuł w naszej bibliotece.

Pobieranie aktualizacji na Waszych konsolach powinno rozpocząć się automatycznie. Jeśli tak się nie stanie – bo np. PS4 nie będzie mogło połączyć się z siecią – instalację nowego oprogramowania możecie wykonać ręcznie, przez USB. Odpowiednie pliki znajdziecie tutaj.

Aktualizacja PS4 umożliwia dzielenie się grami z PS5 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.