Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 kwietnia 2018, 10:02

autor: Aquma

Problemy z instalacją sterowników 397.31 na kartach Nvidia GTX 1060

Kilka dni temu firma Nvidia udostępniła nowy pakiet sterowników dla swoich kart grafiki. Niestety, w niektórych przypadkach drivery nie chcą się poprawnie zainstalować. O problemach donoszą głównie użytkownicy GeForce’ów GTX 1060.

Nvidia dała plamę z driverami? - Problemy z instalacją sterowników 397.31 na kartach Nvidia GTX 1060 - wiadomość - 2018-04-30
Nvidia dała plamę z driverami?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem GeForce’a GTX 1060? Jeśli tak, i jak dotychczas nie zainstalowałeś udostępnionych kilka dni temu driverów w wersji Game Ready 397.31, lepiej się z tą aktualizacją wstrzymaj. Część graczy posiadających to GPU donosi, że w niektórych przypadkach sterowniki nie instalują się właściwie, powodując swoistą pętlę – po błędzie w trakcie instalacji driver żąda kolejnej próby, która doprowadza wyłącznie do... kolejnego błędu. Ostrożność zalecamy także użytkownikom innych układów – przynajmniej w jednym przypadku problemy dotknęły również posiadacza GeForce’a GTX 1080.

Aktualizacja do 397.31 została zaoferowana przez program GeForce Experience. Po instalacji komputer poprosił o restart (nie działo się tak w przypadku wcześniejszych instalacji sterowników przez GeForce Exprience). Po restarcie straciłem swój drugi ekran, a otwarty monitor sprzętowy nie pokazywał info o GFX. Pojawiło się okno z żądaniem reinstalowania sterownika; to jednak nie działało i ciągłe powtarzało się to samo: restart, wymuszona reinstalacja. Potem spróbowałem czystej instalacji. Wciąż występował ten sam problem, więc wszedłem na stronę Nvidii i ściągnąłem ponownie sterowniki w wersji 391.35. Problem z głowy. Wygląda na to, że nowe drivery sprawiają kłopoty – napisał jeden z użytkowników.

Podobne doniesienia przedstawiło wielu innych graczy. Warto przy tym odnotować, że powrót do poprzednich sterowników nie zawsze pomaga. W przypadku wystąpienia problemów zalecamy skorzystanie z darmowego narzędzia DDU (Display Driver Uninstaller), które pozwala dokładnie wyczyścić kłopotliwe pliki instalacyjne (najczęściej przydaje się po przesiadce na GPU zupełnie innej firmy).

Mam dokładnie ten sam problem z nowym driverem i moim GTX 1060 6GB. Mnie nie pomogły nawet odinstalowanie go i powrót do starego drivera. Musiałem skorzystać z DDU, by wszystko wyczyścić i teraz mam z powrotem 391.35, który działa w porządku. Czy Nvidia nie prowadzi testów przed udostępnianiem? – relacjonował kolejny użytkownik.

Wygląda na to, że Zieloni tym razem nieco się pospieszyli i „dali ciała” z aktualizacją. Na ten moment trudno powiedzieć, jak powszechny jest problem, ale na wszelki wypadek lepiej omijać sterowniki 397.31 szerokim łukiem i zaczekać na bardziej stabilną wersję. Firma Nvidia nie skomentowała sprawy oficjalnie.

  1. Nvidia – strona oficjalna
  2. Ogromny spadek sprzedaży kart graficznych staje się faktem