Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 listopada 2018, 11:50

autor: ElMundo

Polska w top 30 światowego rankingu prędkości internetu stacjonarnego

Jak wypada szybkość internetu stacjonarnego i mobilnego w naszym kraju na tle całego świata? Nie jest źle – takie wnioski można wynieść z najnowszego raportu bazującego na pomiarach usługi Speedtest.net, opublikowanego przez operatora tego serwisu, firmę Ookla.

Polska w TOP 30 światowego rankingu prędkości internetu stacjonarnego - ilustracja #1

Choć często narzekamy na szybkość naszego łącza internetowego, to nie da się ukryć, że prędkość przesyłu danych w naszym kraju w ostatnich latach znacząco się zwiększyła, zwłaszcza w dużych miastach. Jesteście ciekawi, jak pomiary internetu w Polsce wypadają na tle całego świata? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport firmy Ookla, bazujący na testach wykonanych za pośrednictwem serwisu Speedtest.net w październiku 2018 roku.

Jeśli brać pod uwagę pomiary internetu stacjonarnego, to Polska znajduje się na 30. miejscu w ujęciu ogólnoświatowym z uśrednioną prędkością 55,77 Mb/s. W porównaniu z ostatnim rankingiem utrzymaliśmy więc tę samą pozycję i w efekcie wyprzedzamy m.in. Wielką Brytanię, Irlandię, Finlandię, Włochy czy Austrię. Średnia prędkość dostępu do sieci w ujęciu globalnym wynosi 50,88 Mb/s, a najszybszym połączeniem cieszą się mieszkańcy Singapuru (181,47 Mb/s).

W rankingu internetu stacjonarnego Polska zajmuje 30. Miejsce, wyprzedzając m.in. Irlandię i Wielką Brytanię. - Polska w TOP 30 światowego rankingu prędkości internetu stacjonarnego - wiadomość - 2018-11-21
W rankingu internetu stacjonarnego Polska zajmuje 30. Miejsce, wyprzedzając m.in. Irlandię i Wielką Brytanię.

Znacznie gorzej wyglądają natomiast statystyki biorące pod uwagę prędkość internetu mobilnego. W tym wypadku lądujemy dopiero na 54. miejscu ze średnią prędkością 27,57 Mb/s - w porównaniu do poprzedniego zestawienia awansowaliśmy o jedną pozycję. Najszybszym mobilnym dostępem do sieci cieszą się mieszkańcy Norwegii (67,17 Mb/s), którzy znajdują się tuż przed Islandią (67,05 Mb/s), będącą także na drugim miejscu w zestawieniu prędkości internetu stacjonarnego. Ogólnoświatowy rezultat wynosi w uśrednieniu 23,8 Mb/s.

W kontekście statystyk internetu mobilnego Polska wypada gorzej – zajmujemy 54. Miejsce, choć wciąż przed Wielką Brytanią i Irlandią. - Polska w TOP 30 światowego rankingu prędkości internetu stacjonarnego - wiadomość - 2018-11-21
W kontekście statystyk internetu mobilnego Polska wypada gorzej – zajmujemy 54. Miejsce, choć wciąż przed Wielką Brytanią i Irlandią.

Co ciekawe, mimo znacznego obniżenia pozycji w stosunku do rankingu internetu stacjonarnego wciąż znajdujemy się przed Wielką Brytanią i Irlandią, ale z drugiej strony dystansują nas takie państwa jak Gruzja, Łotwa, Oman, Mołdawia czy Liban.